Започваме разговора от това, на което са се надявали, събирайки се преди две години и реалността. „Тръгнахме без твърде големи очаквания, а резултати дойдоха неочаквано бързо. Основната ни цел беше подобряването на взаимодействието между общината и гражданите по отношение на детските площадки, спомня си Мая и продължава – и сега, 2 години по-късно, имаме сериозни постижения, гражданите не са така анонимни, успяхме да вдигнем шум и да ни чуят.“ Едно от големите „изненадващо бързи“ постижения е създаването на карта на детски площадки в София – нещо, което преди да бъде „подхванато“ като тема от Мая и нейните съмишленици, не е съществувало. „За момента картата е основно за нуждите на общината, но върху нейното подобрение и обогатяване активно се работи. Работи се и по стратегия за местата за игра в София – а се надяваме това да се случи и в други общини“, продължава Мая в сутрешното ни „Радиокафе“. Детските площадки безспорно са ключов елемент от градския пейзаж. Така че с Мая Цанева говорим и за това, как вече при покупка на жилище хората гледат много повече елементи – има ли училища, детски градини и (задължително) паркове и детски площадки. “Защото ние не живеем само в къщи, категорична е гостенката ни, самата тя майка на буйно момченце на 4 години, а все повече изследвания доказват, че за едно дете да е навън и да играе е изключително важно“.
Иначе за тези две години инициативата „Безопасни детски площадки“ има конкретни резултати под формата на напълно променени пространства за игра в София – над 10. Те са боядисани, подобрени, обезопасени „благодарение на нашата намеса, но най-вече благодарение на хората около нас, които видяха, че сами могат да допринесат за добрата промяна“.
Мая Цанева отчита, че сега има много повече инструменти за взаимодействие между гражданите и общините - например, контактният център на Столичната община, както и приложения като „Аз, кметът“ или „Гражданинът“. Но има много работа за вършене. „Безопасни детски площадки“ ще продължат да работят, все така напълно доброволно и без заплащане, вярвайки, че могат да станат национална организация и да реализират все по-големи проекти. Самата Мая се надява, че темата с детските площадки ще представлява дълготраен интерес за тези, от които това зависи, а не само „краткотраен хит около местните избори“ (каквито предстоят не толкова далеч във времето). Иска ѝ се хората повече да питат своите кметове и общински съветници какво става с безопасността на детските площадки, но най-вече да разберат, че това не е само работа на общината, а на всеки от нас. Иначе няма как градът ни да е стане трайно по-хубав и чист.
А който иска да се включи в сдружението „Безопасни детски площадки“ е добре дошъл. Стига да има отношение по темата и … „да не мрънка“. Защото всички те са хора с професии и различни ангажименти, обаче вярват, че могат да се борят и за тази кауза. Защото именно на детската площадка децата правят своите първи стъпки в обществото…
Целия разговор на Лили Големинова с Мая Цанева - чуйте в звуковия файл.Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..