Преди седмица Българското национално радио стартира национална кампания за вредата от употребата на наркотични вещества. Под наслов "Избери живота" в продължение на 8 месеца проследяваме пътя на дрогата и на хората, които са посегнали към нея като спасение, като бягство или може би поради слабост. Кампанията ни представя и положителни примери на освободили се от тази зависимост, както и хора и организации, работещи в помощ и в подкрепа на наркозависимите.
На тези теми е посветен и днешният брой на предаването ни Радиоприемница, което през настоящата седмица се фокусира върху различните кампании за здраве, техния смисъл и ефективност.
Днес гостуваме на сдружение „Фракарита България“, чиято основната дейност е рехабилитация и ресоциализация на зависими от алкохол, наркотици и хазарт. Програмата ѝ, наречена „Солидарност“, е създадена през 2003 година и предлага чиста, защитена среда, в която не се разрешава употребата на наркотици и алкохол, както и проявата на насилие.
Срещаме ви с някои от специалистите, които работят пряко с хора със зависимости, за да научим какъв подход използват, как е решен въпросът с оказването на помощ към наркозависимите в България и не на последно място - да разберем как човек решава да започне, защо развива зависимост и как може да се дистанцира от наркотиците.
Вече около 15 години се занимаваме с рехабилитация по дневна програма по модела на терапевтичната общност – обясни пред Радио София терапевтичният директор на сдружението Светослав Кирилов. – Преди 12-13 години 100% от хората бяха опиатно зависими. Днес работим с хора с всякакви зависимости.
Основните дейности на информационната линия са свързани с пренасочване на хора от цялата страна към места, където те могат да получат съответната специализирана помощ.
Държавата не оказва достатъчно помощ в този сектор на подпомагане, смята Светослав Кирилов. Големи са трудностите, когато зависи трябва да постъпят в болница и да извършат детоксикация, преди започване на рехабилитация.
Групите, които се сформират, са с 10-14 души. Двойно повече хора са на индивидуално консултиране. Ползващите услугите стоят в дневния център от 9 до 17 ч. Целта е тези зависими да придобият умения, които да повишат адаптивността им. Покриват определени нива, учат се на дадени отговорности – за себе си и спрямо хората около тях.
На Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта се обаждат всякакви хора. Това е и първата по рода си служба у нас, създадена с цел да предоставя достоверна информация за видовете психоактивни вещества, ефектите и рисковете от употребата на наркотици и алкохол, проблемната игра на хазарт, зависимостите и методите за тяхното лечение, местата за помощ в страната, както и насоки за родители, близки и учители.
Консултантите са психолози. Преминали са и специално обучение за телефонно и интернет консултиране.
Именно такава е и Светлана Николова:
Помощ търсят хора с всякакви въпроси, зависимости и проблеми. Най-голямата група са родителите и близките. Някои търсят начини и места за лечение на зависимите им деца. Има дори такива, които се опитват да намерят път в общуването с проблемен тийнейджър. Много от зависимите имат колебания и страхове – от неразбиране, отхвърляне, от бъдещето им...
Те имат непостоянна мотивация в борбата си. Ние насърчаваме близките да не се отказват в опитите си да помагат.
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..
В ранните часове на деня от запад-северозапад облачността ще продължи да се увеличава, но все още ще е без валежи. Над източните райони ще преобладава ясно време. Ще духа до умерен южен вятър. Минималните температури ще са предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 4°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През..
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.