Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тази година от 23 август до 3 септември

Девет артисти обмениха опит в "Творческа Резиденция Водна Кула"

4
Снимка: Личен архив

За трета поредна година, български и чуждестранни творчески умове обмениха опит в Творческа Резиденция Водна Кула 2019. Целта на резиденцията е да съчетае творческите идеи на артистите от цял свят и да ги приложи на локално ниво.

Тази година проектът е насочен към автори, които залагат на социалната ангажираност, обществената справедливост и новите технологии в своята работа. Програмата включва пърформанси в „One Gallery” Sofia, бившата ТЕЦ “Г.М. Димитров” и бившата Зала Фестивална. Девет артисти от България, Швейцария, Турция и Япония бяха избрани за участие в проекта Водна кула 2019. Те получиха менторска подкрепа в рамките на проекта и успяха да осъществят няколко пърформанса със социална и екологична насоченост, редица проучвания и изложби.

Сред българските участници беше Мария Цанева, която участва с проекто-предложение за акция “арт разходка”, с фокус архитектурния ансамбъл от спортни съоръжения в кв. “Гео Милев”: зала Фестивална (Асикс Арена), стадион Академик и незавършената спортна зала на Софийския университет.

Зала “Фестивал ‘68“, по проект на арх. Иван Татаров и арх. Дончо Владишки, е проектирана като акцент и отличителен монумент в спортния комплекс на възвишението „Редута“ в кв. “Гео Милев“. Сградата е един от малкото ярки примери на брутализма в архитектурата у нас и представлява органичен синтез между функция, форма и конструкция. Макар архитектурното решение и конструктивната система от видим бетон да правят сградата единствена по рода си, днес тя е реконструирана и има абсолютно подменен образ.Освен архитектурна стойност, залата има и историческо значение за развитието на София. Тя е построена за рекордно кратък срок при подготовката на Деветия световен фестивал на младежта и студентите, откъдето идва и името на залата. Фестивалът довежда около 20 000 души от 142 страни с леви убеждения и цели да засили влиянието на съветския модел социализъм сред младите на запад. Една от основните задачи на властта и Тодор Живков в този момент е да се заглуши и осуети възможна обмяна на идеологически и политически възгледи сред младежите, тъй като годината е съпътствана от студентски бунтове в Европа, Америка и Япония. Фестивалът съвпада също с бурните събития в Чехословакия, за които е известно, че под ръководството на Леонид Брежнев СССР извършва военната инвазия в Чехословакия.

Недалеч от залата, в другия край на архитектурния ансамбъл, се намира недоизградената спортна зала на Софийски университет, която се отличава със значителни технически и строителни постижения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05