Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Павлов: Преди спускането има адреналин и концентрация, но не и страх

Той е първият българин, който преди няколко седмици покори 8-хилядника и се спусна от него със сноуборд

На Манаслу, 26 септември 2019 г.
Снимка: Личен архив
Владимир Павлов е първият българин, който спусна със сноуборд 8-хилядник. С дъската си и без кислород на 26 септември тази година той направи епично спускане с почти 2000 м денивелация от осмия по височина връх света - хималайския Манаслу (8163 м).
Смята се, че началото на планинарството в Хималаите е поставено 80-те години на XIX век от британеца Уилиям Греъм. Разбира се, до успешно изкачване на 8-хилядник се стига десетилетия по-късно, когато през 1950 г. французите Морис Ерцог и Луи Лашенал покоряват Анапурна.

Първият българин, стъпил на 8-хилядник, е незабравимият ни алпинист Христо Проданов, който през 1981 година изкачва Лхотце - сам и без кислород. 38 години по-късно, само преди 3 седмици (26 септември), първият българин изкачи хималайския връх Манаслу  (8163 м) и се спусна от него със сноуборда си.

Владимир Павлов има 25 годишен опит в сноуборда и височинното планинарство, но това е определено е най-предизвикателното нещо, което е предприемал в живота си. Експедицията му е плод на 2-годишна подготовка, усилия и немалка доза късмет. Владимир е благодарен на всички, които са повярвали в него и са спонсорирали експедицията, както и на хората, които са били до него и са му помагали от разстояние през цялото време на подготовката и експедицията.

„Не можеш да спечелиш без да рискуваш. Всичко може да се обърка много бързо на тази височина - едно лошо време, мъгла, снеговалеж, могат да направят цялото начинание невъзможно. Дори един вирус или настинка могат да те съборят там“, споделя Владимир, благодарен за късмета си. А инвестицията от средства, усилия и риск е наистина голяма.

Освен на приличната доза късмет обаче, Владимир дължи успешното изкачване и на добрата климатизация, за която е отделил достатъчно време. Макар и да има възможност за спускане с хеликоптер до базовия лагер, той е предпочел е да направи трекинга към него, за да се адаптира по-добре към климата и височината. Благодарение на плавната климатизация пристига в добра форма и още на следващия ден прави първото си спускане по склоновете на Манаслу. Следва изкачване и дълъг адаптационен процес.

„4 дена чакахме в базов лагер подходящо време, но прозорец така и не идваше. Това объркваше организацията на всички. Наложи се да поема своя инициатива и да организирам още двама от групата. Ангажирах шерпи и сердари и тръгнахме нагоре. Това беше много ключово решение, защото само хората, които използвахме тази възможност стигнахме до върха. Седмица по-късно дойде слънцето, но дойде и зимния вятър и експедициите приключиха“, разказва Влади, благодарен за решението, което е взел в онзи момент. „Имах човек в България, който ми помагаше със сателитни прогнози, което беше много ценно, защото бях независим. Дори без кислород катерехме нагоре по-добре от половината хора в експедицията“, споделя още той.

На 26 септември в 6:10 сутринта местно време той стъпва на Манаслу. Пристига първи от групата и вижда върха така, както винаги си го е представял - празен и красив.

Подробен разказ за спускането, експедицията, за трудностите и терените, през които преминава, за новата линия, която прави с борда между лагери 4 и 3, както и за това - как за два часа губи зрение заради така наречената снежна слепота, чуйте от него самия в звуковия файл.

Алпинист е заснел спускането на Владимир Павлов на 7200 м между лагер 4 и лагер 3



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров и Делян Пеевски

"Форум", 27.05.25: Кой е като жертва на ало-измамници и кой е шахматистът?

Тази седмица на "Форум" започва от вторник. Двойката коментатори този път са Мина Христова от Института за етнология и фолклористика към БАН, и Атанас Радев – политолог, председател на Националния младежки форум. Провокирани от водещия Лъчезар Христов, те обсъждаха следните теми: "ДПС-Ново начало" обяви край на разделението . Какво..

публикувано на 27.05.25 в 18:50

Сговорни доброволци махат планина от автомобилни гуми

Как се почиства планина от автомобилни гуми? Как се премества, когато не е на място? Отговор на тази въпроси дават доброволци от Перник, които вече през миналия месец показаха "как се прави". Пред БНР-Радио София Мирослав Бонев разказа за поредната акция по почистване и облагородяване на обществено пространство - на 30 май, петък, от 10:00. Става..

публикувано на 27.05.25 в 18:18

Над 334 000 българи се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза

6,4% от населението на България или общо 334 287 души се лекуват от заболявания на щитовидната жлеза, съобщиха от Българското сдружение по тиреодея и паратиреодея (БСТП), Българското дружество по ендокринология (БДЕ) и сдружение ВИОМ, по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза (25–31 май). По..

публикувано на 27.05.25 в 16:53
Нина Колчакова

Повишава се застрахователната култура на българите, но още сме много назад от нивата в ЕС

Застрахователният сектор е готов за влизане на България в еврозоната отпреди година. Приведени са в съответствие информационните системи и документите. "Имаме вътрешни етични правила и ще защитаваме правата и интересите на потребителите, включително и при преминаването към другата валута", увери пред БНР-Радио София  Нина Колчакова ,..

публикувано на 27.05.25 в 15:49

Младежкият театър ще зарадва малки и големи с "Малката Баба Яга"

Представлението "Малката Баба Яга"   ще има премиера в Младежки театър "Николай Бинев" в навечерието на Деня на детето, на 31 май и 1 юни . Режисьор на постановката е Александър Йорданов. Малката Баба Ята, която е само на 127 години, но все пак е най-малка сред всички останали вещици, които поради това не я допускат в тяхната групичка...

публикувано на 27.05.25 в 14:50

Младежкият джазфест "София" се завръща със 7-о издание

Джаз, млади хора, София, събрани в един фестивал. Със сигурност се получава много интересно събитие. В предаването "Радиокафе" гостува един от неговите създатели - Йордан Владев, за да разкаже откъде тръгва идеята за Младежкия джазфест "София". "През далечната 2018 година беше първото издание на феста. Всичко тръгна от концентрацията на..

публикувано на 27.05.25 в 13:50

Латин джаз ще звучи в полите на Витоша

Латин джаз ще звучи в залата на Дом на културата "Искър". Изпълнителите ще са  Михаил Йосифов - тромпет,   Атанас Попов - барабани,   Пиеро Епифания - перкусии и със специалното участие на Велека Цанкова - вокал.  Ще се включат и учениците от майсторския клас по музика, проведен в началото на тази година в село Смоличано, воден от Мишо,..

публикувано на 27.05.25 в 13:35