Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Банкова: Уроците на традицията казват - в такива ситуации хората се справят заедно

Доц. Петя Банкова
Снимка: Радио София

В дни на  изпитание, човек „изважда“ най-доброто от себе си – солидарност, съпричастност, опита си да реши проблемите си като общност. Индивидуалното оцеляване може би е възможно, но ние сме социални същества и ако слушаме уроците на традицията, хората се справят заедно.

Това обясни в ефира на Радио София доц. Петя Банкова – етнолог от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.

„В такива времена етнолозите и антрополозите оставаме на втори план след медиците – те са най-важни в случая, но уроците на традицията, на историята може би трябва да се припомнят.“

Епидемии сме преживявали и по-рано по нашите територии, отбеляза доц Банкова. В такива моменти хигиената е сред най-важните фактори, които трябва да се спазват. Тя е на първо място. Втората мярка е един сложен за изпълнение обичай – заорване, който се извършва в изолация, не се разрешава влизане или излизане от селото. Обичай, описан от Димитър Маринов в края на ХIX век.

„Успоредно с рационалните мерки, които се вземат, добре е да знаем, че имаме памет, имаме духа и силата да се справяме с такива болести.“

Доц. Петя Банкова подчерта, че е настанало време за промяна. Нужно е повече диалог, разговор, споделяне - това ще спаси и нашата психика в кризата, която преживяваме. "Най-вече - човечността."

Тя разказа и опита и практиката, които се прилагат в днешния труден момент във Великобритания.

„Промяната е движение, промяната е прогрес. Преодолявайки изпитанията, човек се развива, продължава напред.“

Специалистът от Института за етнология и фолклористика припомни и някои от пролетните обичаи и вярвания, свързани с българската традиция:

„Всяка година пролетта се възприема като време на преход. В такива времена хората трябва да намерят повече опорни точки, отколкото са свикнали да имат в своя делник или празник.

За православните християни това е време на пости, на въздържание не само на храна. За жените пролетта и свързана и с почистването на дома. Тази традиция за българската къща е важи особено подробно, свързва се с прогонване на злите сили.

В тези дейност са обхванати всички членове на семейството. Подготвяме се за лятото...“

Чуйте целия разговор на Анелия Торошанова с доц. Банкова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: Фондация

И деца без родителска грижа могат (да се научат) да мечтаят

В навечерието на новата учебна година, когато повечето родители правят списъци с необходимите учебни пособия, фондация "Програма Генерация" обръща внимание към децата, които нямат тази подкрепа. Организацията започва кампания за набиране на средства, насочени към осигуряване на допълнителни образователни възможности, които надграждат над базовите..

публикувано на 05.09.24 в 17:48

Стипендиите за учащи "Готови за успех" зависят от готовите да дарят

Стипендиантската програма "Готови за успех" на фондация BCause за новата учебна 2024/2025 г. е отворена до 11 октомври. Тя отново ще е в подкрепа на отлични ученици в XI и XII клас и студенти в държавни учебни заведения, изгубили единия или двамата си родители, или израснали в специализирана институция. Стипендиите са осигурени изцяло от..

публикувано на 05.09.24 в 16:19

Поетът Пейо Мариновски представя новата си книга "Храна за душата"

Пейо Мариновски е поет. Занимава се и с джудо и самбо. На 17 октомври предстои премиера на новата му книга "Храна за душата". На събитието ще свири Стефчо, познат на публиката от формата "България търси талант" с невероятните си изпълнения на гайда, но Пейо е подготвил и други изненади за присъстващите. " Стартирах в средното училище, около 10..

публикувано на 05.09.24 в 15:59

С нова визия НВИМ отново е отворен за посещения

Националният военноисторически музей (НВИМ) отново е отворен за посещение, съобщават от столичния район "Оборище". Музеят предлага на посетителите нова визия и подменен графичен материал, реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата. На разположение на гражданите вече са и нови интерактивни приложения с допълващо..

публикувано на 05.09.24 в 15:49

"Киберсигурност" е в списъка на професионалното образование на МОН

След като преди дни Министерство на образованието и науката утвърди нов Списък на професиите за професионално образование и обучение , стана ясно че в него влиза и професията "Киберсигурност". По този начин българската образователна система се привежда в унисон с Европейската рамка на уменията в киберсигурността (European Cybersecurity Skills..

публикувано на 05.09.24 в 15:15
Татяна Павлова от екипа на новия театър на София

Ново театрално пространство отваря врати в София в сградата на УАСГ

Татяна Павлова е от екипа на новия театър "Артвент" в София, който ще стартира от този сезон . Той ще отвори врати в е дно пространство, като цяло добре познато на софиянци, това е "Аула Максима"  в сградата на университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). "Много съм щастлива, че можем да си партнираме с нашите любезни..

публикувано на 05.09.24 в 12:52

Софийски планински клуб с две събития през септември и октомври

Софийски планински клуб с две събития през септември и октомври - "Сливи за смет" и "Светулки RUN '24". Подробности разказа Дора Кузманова. По думите й през тази година ще бъде отпразнуван единадесетият рожден ден на клуба. През годините са били организирани най-различни инициативи, като основен обединител е любовта към планината, спортовете и..

публикувано на 05.09.24 в 12:10