Походът на Ботевата чета е част от Априлското въстание - най-значимият организиран опит на българския народ за освобождение от османската власт. Според решенията на апостолите в Гюргевския революционен комитет е трябвало да се приложи т.нар. смесена тактика – въстаническите действия в страната да бъдат подпомогнати с въоръжени чети отвън.
Самият Христо Ботев е бил привърженик на тази тактика. В началото на април 1876 г. Никола Обретенов и Георги Апостолов от Врачанския революционен комитет заминават за Румъния за подготовката на чета, с която да се подпомогнат въстаническите действия във Врачански окръг. Там те заварват вече подготвящи се българи.
Първоначално се планира неин войвода да бъде опитният Филип Тотю. Но той разчитал да се включи в доброволчески чети от Сърбия. Затова Обретенов и Апостолов се обръщат към Ботев, който по това време пребивава в Букурещ. Така Ботев дава съгласието си да стане войвода на четата.
"Националният музей „Параход Радецки” е един уникален музей за България, както и в света не са много запазените исторически плавателни съдове, които при това са музеи и са в техническа изправност, и могат да извършват плавания с туристи”, казва историкът Михаил Симов.
Музеят ще посрещне тази година своите посетители с изцяло обновена експозиция. Целта е да бъдат показани предмети от богатия фонд на музея. Става дума за предмети, които не са били показвани досега на посетителите.
Каква е историята, която пази Националният музей „Параход Радецки“ и как от НИМ отбелязват Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България – 2 юни, чуйте в звуковия файл.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..