Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лазар Радков: Винаги има нужда от обучени доброволци

Снимка: FB/kapachkizabudeshte
Нова инициатива мотивира доброволци да се включат в местните доброволни формирования за борба с бедствия и пожари. Структурите се наричат „Доброволно спасителни формирования за реакция при пожари, бедствия и аварии“ и функционират под шапката на и в защита на общините.

В България има 265 общини, 238 от които имат подобни формирования. Много малко са местата, където квотите за доброволци са запълнени. На повечето места все още имат нужда от хора, а някъде почти нямат доброволци и всеки нов е добре дошъл.

“Колко обучени са различните формирования, от колко хора се състоят и на какво ниво са вече не знаем, но знаем, че тези, които са добре обучени и добре екипирани са малък брой, а покрай пожарите и наводненията и други бедствия, винаги има нужда от обучени доброволци. Това бяха причините да го приема като лична кауза”, обяснява Лазар Радков от “Капачки за бъдеще”.

Според него, когато има даден проблем, той не е само за дадена общност, защото засяга всички. Огънят не подбира и минава от община в община.

Добър пример за работещо формирование от доброволци е “Аварийно спасяване - Пловдив”. Формированието е организирано от Георги Влайков, функционира от около 10 години и са били на десетки акции и у нас, и в чужбина.

За това време доброволците са преминали сериозни обучения, както в България, така и в чужбина. В това формирование има хора, които са със специалност височинно спасяване, водно спасяване, бивши и настоящи пожарникари, има хора, които се обучават за парамедици.

Чуйте повече в разговора на Ива Дойчинова с Лазар Радков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05