Обществени консултации за изготвянето на Национален антираков план 2021 – 2030 г. събират лекари, експерти от здравния сектор и европейските институции, за да обсъдят ангажиментите на страната ни за профилактика, лечение и последващи грижи, свързани с диагнозата рак.
Напоследък може да се отчете, че все по-навреме пациентите се обръщат към профилактиката на онкологичните заболявания, полагат необходимите усилия дори и да няма национален раков скрининг. Особено активни в това отношение са жените, заяви пред Радио София проф. Асен Дудов, председател на Българското онкологично научно дружество (БОНД).
За съжаление Covid пандемията предизвика страх и отдръпване на пациентите и доведе но натрупване на случаи с напреднало заболяване.
Проф. Дудов припомни, че Европейският антираков план е инициатива, започната от Манфред Вебер, а структурираният план беше представен на 4 февруари 2021 г. от Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия.
Обезпечени с финансови средства 4-те основни стълба на плана: профилактиката, ранната диагностика и лечение, цифровизация на процесите и не на последно място - подобряване качеството на живот на пациентите.
Европейският план предвижда изравняване на възможностите и това е особено важно за България, която е в неравностойно положение за диагностика, лечение и скрининг на онко болестите, подчерта проф. Дудов.
Част от сроковете за включване са до края на годината.
Реалистично е да се случи, не разчитаме на институциите, допълни председателят на БОНД.
„Всеки пациент, които провежда химиотерапия, прицелно или имуноонкологично лечение, би могъл да се ваксинира срещу Covid-19 поне два дни преди вливане на лекарство, или два дни след това. Пациент на лъчева терапия може да се ваксинира дори по време на терапията“, обясни специалистът.
Болни, на които предстои хирургична операция, могат да се ваксинират седмица по-рано или две седмици след интервенцията. Желателно е все пак да се извърши консултация с лекуващия онколог.
С проф. Дудов разговаря Катя Василева.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..