Според експерти страната ни е с най-голям брой на енергийно бедни домакинства, а българската енергийна икономика е 3.5 пъти по-енергийно интензивна, спрямо европейските нива. По думите на Кондарев няма едно решение за всичките проблеми, а има микс от решения, чието прилагане трябва да започне. Това на първо място е спестяването на енергията от домакинствата и на второ място всичката активна енергия да бъде покривана от възобновяеми енергийни източници.
"Конференцията започна като съвсем малко събитие през 2018 година покрай прощръпулника на програмите, които бяха за подмяна на стари и неефективни отоплителни уреди в България. Сега вече темата за екологично устойчиво и декарбонизирано отопление започва да се превръща във водеща тема в цяла Европа", посочи Кондарев. Според думите му сградите консумират голяма част от енергията, която ние потребяваме. Отоплението и подгряването на битова гореща вода се превръща в едно перо, което от една страна е един от най-големите консуматори на енергия, а от друга страна решаването му води до решаване на други проблеми. Някои от тях са енергийната бедност, намаляване на енергийната интензивност на икономиката и създаване на работни места.
Той отбеляза, че финансирането, което може да задвижи процесите по решаване на проблемите не е малко, но доста неща в палитрата липсват:
"В България например нямаме достъп до финансови инструменти. Решенията, които се предлагат са представени от един размер за повечето домакинства, поне тези, които са подпомогнати от публичните програми. Постепенно се върви към научаване на уроци и преход отвъд тези неща. Средства има, надявам се да ги използваме разумно през следващите години".
Кондарев заяви, че по новата програма Околна среда са предвидени над 400 млн. лв., а по Плана за възстановяване и устойчивост има решения свързани със сградното обновяване за над 1 млрд. лв. На конференцията е поставен и проблемът с липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка свързана с модерните технологии във ВЕИ и отоплението.
"По отношение на първоначалните инвестиции това винаги е проблем, но когато става въпрос за програми в България, тежестта не винаги е поставена върху домакинствата, защото грантовата компонента или е 100% или е много голяма. Поне програмите, които напоследък се задвижваха не предполагаха домакинствата да направят някаква много сериозна предварителна инвестиция, която след това да възстановят. По-скоро общините поемаха този риск. Този подход трябва да се диверсифицира. Първо - не е хубаво да имаме 100% грантове, освен може би на най-енергийно бедните домакинства. Но оттам на сетне трябва да се предостави възможност над този праг, домакинствата със средни доходи да бъдат подпомагани, които могат да добавят нещо от себе си, да кандидатстват за заеми, да получат гаранции и също така да си осигурят едни доста по-сериозни системи и инвестиции", посочи Кондарев.
По думите му утрешният ден, 28.04.2023 г. на събитието е посветен на декарбонизацията на топлофикациите. Той заяви, че топлофикационни дружества, които все още са държавна или общинска собственост могат да бъдат реформирани с политическо решение, тъй като не се нуждаят от специални преговори с частни партньори, които ги стопанисват.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..
На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие , което разкрива автентичната красота на Виетнам..
Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..
Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..
Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..
С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..