Независимо, че историческите събития свързани с Христос, се развиват на Светите земи, Коледа и Нова година там не се празнуват шумно и комерсиално, както на Запад. Прието е празничната вечеря да е у най-възрастния женен син, освен ако родителите не настояват да е у тях, а обедът на следващия ден - у най-възрастната омъжена дъщеря. Ако семейството е разпръснато из цялата страна, всички се събират и вечерта спят у бабата и дядото. Празничните ястия включват тлъсто месо, тъй като е зима. В миналото, всяко семейство е колело агне или козле. Затова има разнообразие от ястия с овче и козе месо. Голяма част от ястията са пълнени - като се започне от сарми и се стигне до фаршировани меса. Смята се, че така годината ще пълна, богата. Кореспондентите на БНР в Израел Феня и Искра Декало разказват как християните - араби празнуват:
След службата в църквата, празнуващите пускат дар в специална кутия. Смята се че щедростта на дара предопределя богатството през предстоящата година. След това, миряните тръгват към домовете. От далеч личи кои са християнските къщи. Външните порти са украсени с елхови венци. Не са от истински елхички - при високите температури, много бързо биха изпадали игличките им. Веднага след новогодишните празници започва сезона на сватбите. Тогава портите ще са обвити с бял, розов или светло син плат с панделка , розичка или каквато украса са измислили и изготвили. Декорират се не само вратите на родителите на младоженците и на кумовете, но и на братята и сестрите им.
За новогодишните празници по-богатите имат две елхи. Едната е на двора, на голяма тераса или на покрива, където се посрещат гости. С изключение на Йерусалим, който е построен на върха на планината Цион и температурата едва достига 16 градуса, на другите места е топло: 22-26 градуса и по обед гостите се посрещат на открито. Другата елха е в хола на къщата или апартамента. Тя е по-богато и цветно украсена. Характерни са кръглите снимки на членовете на семейството в сребърни рамки или в кръгове, украсени със счупени играчки за елха. Кръглото е символ на завършеност, на успех."
В звуковия файл чуйте няколко рецепти от Дорис Антон от Яфо за фаршировани ястия - Патладжан в кисело мляко, Куба Ная и Хосе:
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..
Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..