Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2025 г. ще бъде Година на глаголицата в Националната библиотека

Д-р Ивета Рашева, главен редактор на сп. “Библиотека”
Снимка: Христина Иванова

През 2025 г. се навършват 1170 години от създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий. Именно затова, 2025 г. ще бъде Година на глаголицата в Националната библиотека.

Д-р Ивета Рашева, главен редактор на сп. “Библиотека”, е особено свързана с темата за глаголицата. По нейна инициатива тази година ще бъде наречена Година на глаголицата, защото се отбелязват 1170 г. от създаването на глаголицата, въпреки че все още годината на създаването на глаголицата е спорна. Има обаче доказателство в текста “За Буквите” на Черноризец Храбър, че глаголицата е създадена в лето 6363-то от сътворението на света, което е 855 година.

Фактите са, че глаголицата е съставена през 855 г. в манастира Полихрон, Мала Азия от Методий и от Кирил, които я правят по поръчка. Трябва да се преведат службите, които са на латиница, за да може Великоморавия да не е толкова подвластна на немското кралство, което е в близост и първите богослужебни книги, изборното Евангелие, са преведени на глаголица.

През днешния ден от 12.00 до 14.00 часа Националната библиотека ще покаже Енинският ръкопис и Аргировият триод, които ще разкрият красотата на глаголическите букви.      

Ведната след това в зала „История на книгата“, ще се проведе първото от четирите планирани ателиета „Аз пиша на глаголица“. Целта е чрез тези ателиета да бъдат припомнени уникалните графеми на най-старата българска азбука и да се събуди отново интересът към нея.

“Изписването на глаголическите графеми е по-трудно, но е много интересно, защото те са съставени основно от три знака - кръст, кръг и триъгълник, т.е. кръстът - Христовия, кръгът - универсумът и триъгълника - Троичността. Търсени са тези свещени знаци, с които по-лесно папата би благословил глаголицата и той в един момент го прави.

Днес смятам да покажа не тези, които дойдат в ателието, че глаголическите букви имат и цифрова стойност. Нещо, което по-късно при Кирилицата отпада”, казва д-р Ивета Рашева, главен редактор на сп. “Библиотека”, която ще води ателиета „Аз пиша на глаголица“.

Има много неясноти, които провокират богатото въображение на хората и става повод за различни мистерии около глаголицата. Като това, че част от глаголицата е взаимствала изписването на буквите от арамейската азбука, че това е азбуката на траките, че руните са всъщност онази азбука, с която са си служили прабългарите.

Днешният ден е избран неслучайно - днес почитаме паметта на св. Евтимий Търновски, който прави през XIV век уникална реформа на българския език.

Още за глаголицата и кирилицата чуйте в разговора на Лили Големинова и  д-р Ивета Рашева в звуковия файл
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53