Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари

Проф. Румен Нейков
Снимка: Гергана Пейкова

Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена".

Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който става католик, за да се ожени за дъщерята на един професионален ловец. Бащата на Щраус - баща е имал бирария, но се дави в река Дунав през 1816 г., като се предполага че това е самоубийство, заради много големи дългове. Щраус - баща е отгледан заедно със сестра си от мащехата си, разказва режисьорът проф. Румен Нейков.

Самият той се обучава самостоятелно за книговезец, но започва да учи цигулка и изоставя старите си занимания, като се отдава изцяло на музиката. “Това са хора с много силен дух. Посвещава се на музиката и през 1827 г., когато Щраус - син, е едва две годишен, баща му основава първия оркестър. Щраус - баща има три деца, Йохан Щраус (син) е най-големият, следват Йозеф Щраус и най-малкият  Едуард Щраус (наричан Красивия).

Малко известен факт е, че най-малкият син на Щраус - баща, Едуард, през 1906 г. пише автобиографията си “Спомени”, а през 1907 г. изгаря стотици хиляди нотни листа, оригинали, принадлежали на цялата фамилия Щраус (става дума за аранжименти на Моцарт, Бетовен, Глинка, Менделсон), както и оригинални нотни листа на Щраус -баща и син.

Предполага се, че през 1943 г., когато бомбардират Лайпциг, са изгорени уникални нотни листа, заедно с прочутата нотна библиотека, както и бомбардировките през 1945 г., когато също са унищожени много нотни листа в Дрезденската библиотека, но това, което е изгорено от Едуард Щраус е в пъти повече.

Смята се, че мотивацията му е била нотните записки да не попаднат в “лоши ръце”, но истинската причина се предполага, че е защото е плагиатствал много и не е искал да се разбере стореното от него. За щастие има много копия на оригиналите и затова музиката на Щраус достига до наши дни.

Цялата фамилия Щраус е имала бурен живот. Известни са споровете между Щраус - баща и първородния му син, към когото се предполагата, че бащата е изпитвал ревност. Щраус - син е имал три брака, но така и няма деца. Единственото, което оставя са безсмъртните му музикални произведения.

Чуйте още любопитни истории за фамилия Щраус в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18