Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ана Луиза Томпсън, директор бюро ”Европа” на ЮНЕСКО: Имате истински богата култура!

11-я международен фестивал на поезията ”Славянска прегръдка” се провежда във Варна от 22 до 24 май. Домакини на срещите на пишещите и четящи хора са Катедралният храм, Градската художествена галерия, Икономическия университет, общината и Генералното консулство на Рузия и ОНД. Специален гост на ”Славянска прегръдка” бе Ана Луиза Томпсън – директор бюро ”Европа” за наука и култура при Централния офис на ЮНЕСКО. За Радио Варна тя сподели впечатленията си за фестивала и от Варна:

Какви са първите Ви впечатления от Варна?

Много хубави. Днес отидох в Археологическия музей и видях невероятна изложба на златото. Идеята, че този град е съществувал 7000 години, това, че аз съм тук и виждам тази истински богата култура е много емоционално за мен.

Каква е причината за идването Ви във Варна?

В общи линии съм тук, за да потвърдя, че фестивалът “Славянска прегръдка” се провежда под патронажа на ЮНЕСКО. Фестивалът среща таланти и поети, които споделят и обменят умения и познания по лингвистика и изкуство. Този фестивал е празник на пъстротата от различия сред хората, нещо, което трябва да бъде промотирани все повече и повече.

Защо ЮНЕСКО покровителства такъв тип събития?

ЮНЕСКО е организация, която подпомага и подкрепя културните разнообразия и културата на мира. Този фестивал събира хора, които споделят своите истории, своята поезия, своя мироглед.

Как по-точно е важна поезията?

Поезията е форма на изкуството, която е съществувала и продължава да съществува във всички култури и краища на света. Тя събира хора, които използват тази често срещана арт форма, за да изразят чувствата си. Наскоро прочетох нещо, което ми се стори много характерно за поезията. Не мога да дам точен цитат, но мисля, че мисълта беше на Робът Фрост и гласеше: „Емоцията идентифицира мисълта, а мисълта – думите. Поезията изразява човешките емоции и ни прави хора.”

Пътувате много. Известни ли са Ви български писатели или артисти, не само в България, но и по света?

Всъщност, когато бях в Париж, имах честта да срещна българския художник Никола Манев. Той със сигурност е много известен в Европа, но дори в Латинска Америка хората са чували за него. Също искам да добавя, че само бях чувала за картините на Стоимен Стоилов, но не бях ги виждала. Имах удоволствието да ги видя тук в Икономическия университет и бях силно очарована – разпознаваем художник с цвят, с въображение и с проникновена гледна точка за бъдещето на студентите. Имате много артисти. Не мога да цитирам писатели, за което се извинявам, но мисля, че в края на фестивала, бих дала много добър отговор. 

Какво бихте казали на пишещите и четящи хора?

Точно обратното, бих искала да слушам това, което те имат да ми кажат. Няма да е справедливо аз да ги съветвам каквото и да било. Аз съм мениджър и ръководя своя офис, за да предоставя възможността на тези, които се занимават с култура, наука или образование да го правят безплатно. Мога само да им кажа да продължават да правят това, което правят.

Вие сте от Бразилия. Може ли да споделите нещо за бразилската култура и наследство?

Бразилия е много голяма страна с разнообразие от култури – от север до юг и от изток до запад. Бразилската култура е много повече от Боса Нова и карнавала в Рио. Имаме местни култури, за които е добре да се знае. Те носят знание за медицина, за философия, оформят гледна точка за нещата по света.

Кажете ни някоя бразилска поговорка или мъдрост?

Имаме толкова много поговорки и виждания за нещата. Не мога да ви дам цитат, но мога да ви кажа как виждаме света – ние приемаме без предразсъдъци различни култури и религии, практикуваме всичко и много рядко ще срещнете някой, който учи или вярва само в едно нещо.


Преводът е на Калина Душкова, студент по „Журналистика и масови комуникации” в Американския университет в България, стажант в Радио Варна



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08