Предлагаме ви една съвсем близка и достъпна дестинация. Село Манастир. То се намира в близост до Девня и Провадия. Това е малко селце с близо 600 жители и много красиви забележителности. Село Манастир носи името си от скалния манастир „Кара пещера“, но не е известно само с него. Интересно в селото е читалището, което има богата музейна сбирка с над 1300 експоната. Това я прави една от най-големите в областта. Повече за това какво може да видите там, ще разберете от Минка Василева-библиотекар. Пред Ваня Славова тя разказа за сбъдната си мечта да бъде библиотекар.
- От малка обичам да чета. Обичам да участвам в обществения живот. Винаги съм участвала в рецитали, тържества и това ми е било мечта, да се занимавам с книги.
-Освен, че се занимавате с книги в читалището се развива и по-широка дейност предполагам?
-Да, към читалището имаме художествени колективи: женска певческа група за автентични песни, която тази година ще празнува 60 години от създаването си, лазарска група, група за изпълнение на коледарски песни. Към читалището съществува богата музейна сбирка, която е с над 1 300 експоната, които са дарени от хората в селото. Тя е най-голямата в областта.
-Какво включва тази сбирка?
-Етнографска е. Разделили сме я на няколко отдела. В първия сме представили бита на хората, във втория-обичаите. При нас има много обичаи: джаркането на стрели на Сирни Заговезни, изнасянето на меденик преди сватбата, носенето на риза на младоженеца. И ние възстановяваме тези стари обичаи.
-Тези постановки пред кого ги представяте? Може би са интересни за широка аудитория?
-Участваме във фолклорни фестивали, в празници: местни, регионални и национални. Миналата година взехме първа награда в село Царевец, Свищовско. Представяме носии на повече от сто години. Етнографите много харесват нашите носии. Възстановили сме костюмите по снимки, стари снимки. В селото е имало фотограф, който е оставил богат материал. В момента неговата внучка, която е 70-годишна, притежава много снимки от архива, които ни ги предоставя, за което й благодарим. Тя е председател на читалището, казва се Димитричка Янева.
-От колко жители ви се състои селото и колко от тях посещават читалището по една или друга причина?
-Около 600 дупи живеят в селото. 2008-ма година ни закриха училището. Читалището е единственият културен институт и място за всякакви контакти. Намира се в центъра на селото и всеки ден в него идват хора. При нас имаме различни кръжоци, обучения на компютърна грамотност... Библиотеката ни от 2009-та година е включена в "Глобални библиотеки". Малко е трудно със закупуването на нова литература, но се опитваме с приятели, със спонсори. Имаме една определена група, която чете и непрекъснато идва и следи новостите в библиотеката.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..