Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христина Касабова - Hanny: "Всичките ми бижута са като мои дечица"

7
Снимка: Hanny art

На днешния ден - 31 януари се отбелязва Международният ден на бижутера. Празник на всички майстори, които правят живота ни по-красив и цветен. Професията бижутер се нарежда сред най-древните, защото от незапомнени времена хората обичат да се кичат с красиви украшения. Първите такива прадедите ни са изработвали от материали, лесни за обработка – раковини, колиета от кучешки зъби, камъни или кожа... За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Именно там се появяват първите бижута, направени от скъпоценни метали и камъни.

В деня на бижутера Радио Варна Ви среща с младата и изключително талантлива варненка Христина Касабова - Hanny, която е и част от нашия екип. Как се ражда страстта й към бижутата, чуйте в прикачения звуков файл:




- Кога започна да се занимаваш с изработката на бижута?

- По-сериозно се занимавам с това малко повече от пет години.

- А как започна всичко?

- В интерес на истината започнах още в гимназията с медна тел, от тази която се използваше за старите бушони. Беше ми интересно дали мога да си направя нещо с нея. Също така правих бижута от изгорени бъркалки за кафе по това време.

- А с какви материали работиш сега?

- Работя предимно с полускъпоценни камъни като яспис, ахат и другите най-разпространени подобни видове. А като метал използвам предимно алуминий - най-лесен е за обработка, не потъмнява, не предизвиква алергии и е значително по-евтин от среброто.

Снимка- Според теб съвременната българка започна ли по-често да се обръща към по-нетрадиционните бижута, отколкото към масовата бижутерия?

- Да и освен, че се обръщат към този тип бижута, вече почти всяка дама си ги прави сама. Това се превърна в нещо като масово творчество, което е нещо хубаво, защото усещането е много по-различно.

- А ти откъде се учиш?

- Обучението ми започна с проба-грешка и с едни клещи,... от там насетне започнах да гледам клипове с уроци, да взаимствам идеи... Въпросът е да усетиш материала, от там нататък е лесно.

- Какво е за теб изработването на едно бижу и какво влагаш в това?

- Изработването е най-голямото спокойствие и отмора за мен. Дори и да съм прекарала 12 часа на работа, дори и да съм изморена, като се прибера и като хвана клещите в един миг всичко ми се прояснява.

- А имаш ли любимо бижу?

- Всичките ми бижута са като мои дечица, т.е. обичам ги всички еднакво.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40