Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четири хиляди декара дюни - залог на 50-ина фирми

Румен Драганов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Ние сме създали един Закон за черноморското крайбрежие с негативен ефект върху българския туризъм, който не е изследван добре, преди да се пристъпи към поредната му 22-ра поправка”, това каза за Радио Варна Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма. Според него с този закон е разрешено увреждането на българския туризъм и намаляване на неговата конкурентноспособност от гледна точка на това, че са унищожени ценности на самото черноморско крайбрежие и в същото време не са защитени интересите на обществото.

Двадесет организации, обединени в групата "Бетономорие", излизат на протестен лагер за вето пред Президенството на 20 юни. Събитието се подкрепя от инициативен комитет кемпер-общество.  Днес представители на гражданската група внесоха исканията си по отношение на Закона за Черноморието. Целта е спиране на обезобразяването и презастрояването на крайбрежието и защита на конституционните граждански права. Румен Драганов е сред подкрепящите исканията на „Бетономорие”.

-  Да кажем, че бъде наложено вето и законът бъде върнат, къде отива отново – в Народното събрание и законът пак ще е собственост на депутатите. Смятате ли, че нещо би могло да ги накара да изместят фокуса от къмпингарите, които в последните поправки са най-големите вредители на ландшафта, а не към онези, които бетонираха Черноморието ни? С други думи какво от това, че ще се върне Законът?

-  Обществото ни е доста песимично настроено по отношение на действията на Народното събрание и съответно на вносителите от страна на Министерски съвет за тяхната лоялност към обществото. В някакви тъмни и ранни часове току изникне някое хотелче или вилно селище точно върху т.нар. зони с ограничения. Но на какво разчитат от „Бетономорие” и защо имат моята подкрепа. Има видимо нарушаване на разпоредбите на Конституцията и се надявам да не се стигне до Конституционния съд, което ще бъде следващата стъпка, ако народните представители не се съобразят. Посочени са и нарушенията в чл.4 ал.1 от Конституцията, общото право за придвижване, правото на собственост...Този закон беше приет набързо, някои от нещата, които бяха доста по-зловещи отпаднаха, но остава основното усещане у обществото, че заменените дюни, които са около 4 хиляди декара, ще бъдат приватизирани, по най-безцеремонен начин превърнати в селскостопанска земя и впоследствие застроени. Това е публична държавна собственост и никой няма право да ни я отнема. Този грабеж вече е забелязан от обществото. От друга страна големите врагове на Черноморието не са хората с плажна кърпа, а тези с багерите, които преместват дюна. Спасяването на нашата собственост трябва да бъде поета от самите нас, след като Правителство и Парламент не желаят да я защитават.

-  Законът защитава тези, които са направили това, което виждаме по Черноморието ни, но и отваря вратички, от които да се възползват бъдещите инвеститори.

-  Това са двете заплахи. Ясно е, че тези промени са в угода на около 50-ина фирми, които са си позволили да направят заменки срещу недоброкачествена земя с дюни, които икономически не биха могли да носят никакъв селскостопански приход. Те са заграбени по този елегантен начин и сега институциите се чудят как да им ги вземат обратно. Това е откраднато от държавата с чиновнически подписи върху лист хартия, който струва под една стотинка. Територията ни е превзета чрез ето такива трикове – приемане на закон, изменение в закона, връщане при президента...Ако тези наши „приятели” в Парламента смятат, че могат да действат по този начин, значи са сбъркали държавата, в която се намират, защото обществото ясно вижда кой-кой е и какво прави.

Чуйте повече в прикачения файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37

Варна - ключова спирка на бизнес форум, посветен на добрите практики сред брокерите

Варна бе избрана за последна спирка на бизнес форумите в рамките на проекта Real Estate Business Forum Center Works. Темата тази година е „Стандарти на бъдещето в средата на живота“, а целта е да се обсъди визията на местната власт за устойчиво развитие на градовете. Това каза за Радио Варна Снежана Стойчева - управител на компанията..

публикувано на 01.10.24 в 14:51

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 01.10.24 в 13:25

Добо Мързов: Музиката е универсалното лекарство!

На 1 октомври, когато светът празнува Музиката, Ви срещаме с човека, за когото тя, Музиката, е спасение и смисъл. (бел. ред. Във всеки един ред, в който думата "Музика" се спомене в този текст, тя ще бъде изписана с главна буква - заради силата, която има, и заради заряда, който носи тя за събеседника ни и за всички, които я обичат).  Добо..

публикувано на 01.10.24 в 11:40

105-годишната Евдокия Чочева: В Стара Варна утрото започваше с песен...

105 години навърши на 29 септември Евдокия Чочева - варненка, родена в Гръцката махала, и пазеща духа на Стара Варна в сърцето си. Вероятно най-възрастната варненка е неуморима и с  буден интелект, вълнува се от политическите събития и слуша от сутрин до вечер любимото Радио Варна. Пристрастието ѝ към БНР идва от това, че нейната сестра - Недялка Цанева,..

публикувано на 01.10.24 в 08:00

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20