Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наследникът на Тео подготвя във Варна бъдещи физици и астрономи за международна олимпиада

| обновено на 22.07.21 в 11:06
Варненската обсерватория "Н.Коперник"
Снимка: Христо Гинев

Никола Каравасилев мечтае след време да има закон в астрономията или физиката, който да носи неговото име. Едва на 30 години той е създал училище „Наука за деца”, където преподава физика и астрономия на ученици от първи до пети клас и на шест годишни, води школи за подготовка за състезания по физика и астрономия. Наричат го наследник на Теодосий Теодосиев. Никола Каравасилев е във Варна в народната обсерватория „Николай Коперник”, за да консултира 20-те призьори от национални и международни състезания по астрономия, от които ще бъдат избрани осем, за да участват в международната олимпиада по астрономия, която ще се състои през есента в Матера, Италия. 

Каравасилев се запалва  по астрономията преди 22 години, на 11 август 1999 година, когато от България можеше да се наблюдава пълното слънчево затъмнение. Още тогава решава, че ще се занимава само с това и с нищо друго. На мнение, че в България физиката е подценявана като възможност за професионална реализация, за разлика от по-развитите общества, където тя е най-търсената специалност. Според  него грешката идва още от масовите училища, където предметът се преподава твърде скучно.

Той е убеден, че всичко се постига с много работа. "Въпросът е в многото часове работа. Ако искаш да направиш нещо на световно ниво, трябва да му отделиш 20 000 часа", казва Каравасилев, цитирайки съвета на Теодосиев.

По думите му в България хората страдат от две неща - първото е, че не си поставят ясни цели и че винаги са в позиция на искащи, а са малко тези, които са готови да действат.

Амбицията на Каравасилев е училището в близките години да се развие и да стане гимназия.

Даниела Стойнова разговаря с него за избора да си физик и астроном, когато нямаш традиция в семейството и защо физиката не е популярна сред младите хора у нас:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме Световния ден на маслиновото дърво

26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..

публикувано на 26.11.24 в 06:22

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58