„Врата към Бер“ е първият роман на Яна Е. Борисова, той ще бъде представен на 5 юни във Варна. „Създадох Бер в момент на лично освобождаване, когато се отказах от страха да обичам. Създадох Бер силна и едновременно с това уязвима, защото в крехката тъга и чувствителност на всяка жена аз откривам дълбока красота. Посвещавам „Врата към Бер“ на всички нейни читатели, които не се страхуват, че в любовта ще бъдат наричани луди“, пише в края на романа си Яна Борисова. А едно от посланията в историята е „Любовта е време, в което всичко се случва навреме".
"Врата към Бер" е история, която написах като писмо в 70 страници. В писмото обикновено няма диалози. После дойдоха разговорите и историята се превърна в роман от 216 стр. Това все още не ме прави писател. Оставам жената, която чете и разказва истории, разхожда кучето си и обича семейството си“- споделя Яна.
Светлана Вълкова разговаря с авторката в предаването за култура „Гравитация нула“:
За какво е този роман – за любовта, за живота?
По-скоро роман за човека, който живее и в живота си обича. Аз не го възприемам като любовен роман, защото за мен всичко в живота тръгва от любов, после как ще се трансформира тази любов – може да бъде омраза, може да бъде гняв, може да се превърне в безразличие, може да се превърне в липса на желание за живот, може да ти даде два живота или седем, като на котките... Тук всички сме обичали и знаем прекрасно какво е животът и как се вписва любовта в него.
Аз в началото наистина започнах да говоря за тази книга като за книга за любовта. Моят редактор каза: „Не знам защо я определяш така?“. Той има право да каже това, защото знае как обичам, много добре знае какво мисля за любовта. За мен това не е обичайно понятие, което хората остойностиха по различен начин, много от нас я обезценяват, много от нас си мислят, че е само между мъж и жена, а изобщо не е така.
Затова в един момент си дадох сметка, че това не е книга за любовта, не е и книга за живота, защото завършва с края на живота на тази жена. Но дори и в този край има много живот. Читателите се чувстват тъжни не от финала, а от път, по който е минала героинята и от емоциите, които има.
Коя е Бер?
Това е много сладка история. В началото читателите ме питаха „Къде се намира Бер?“. Те мислят, че Бер е място, защото заглавието звучи така – „Врата към Бер“. Това е една хубава метафора, защото всички сме някакво място и някой пътува към нас. Как стига, как влиза, как си тръгва... много прилича на нашето пътуване, човешкото.
„Врата към Бер“ е врата към теб самата. Как я виждаш сега – широко отворена или леко открехната?
Вратата към мен винаги е открехната, тя не е широко отворена. Аз създавам впечатлението на човек, който може да прегърне всеки, но всъщност не съм такава.
Може би трябва да се опиташ да прегърнеш себе си...
Попитаха ме на представянето в Пловдив: „В тази книга има много интересни пътеписи, тя цялата е едно пътуване към човека. Ти къде искаш да отидеш?“. И аз казах: „Много искам да се върна в себе си, защото в момента аз стоя извън себе си.“
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:
Яна Борисова е родена на 15.06.1977 г. във Варна. Завършва специалност "Политология" в СУ "Св. Климент Охридски". Интересите ѝ са свързани с публична реч, предизборни стратегии и кампании. Голямата любов в работата ѝ са 11-те години като водещ и репортер в БНР - Радио Варна. През 2016-та Яна създава Креактив ПР – ателие за ПР и в него определя себе си като разказвач на бизнес истории. През ноември 2021-ва пише своя първи роман, включвайки в него един от най-четените си пътеписи и една любов в Азия.
Приоритет пред Министерството на образованието и науката е да бъдат променени учебните програми, обмисля се и въвеждане на задължителна матура по математика след 12 клас. Това каза образователният министър Красимир Вълчев в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция". Той посочи, че на първо място трябва да се промени програмата по математика, като се..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..