Варна бе от градовете с най-много настанени украиски бежанци - близо 63 000 души. Много варненци се притекоха на помощ на пострадалите от войната - предимно майки с деца и възрастни хора. Сред тях е и Ивелина Велхемова, която до ден днешен, вече 4 месеца от началото на войната, продължава да помага и да отделя от времето, средствата и сърцето си за украинските бежанци и тяхното по-спокойно пребиваване в България.
Как започва всичко, чуйте от разговора с Ивелина Вилхемова в прикачения звуков файл:
"Веднага се поставих на тяхно място - как аз съм в чужда държава, бягаща от война, сама с детето си и никой не познаваща", разказа Ивелина.
В хотела в Кранево тя се среща със съмишленичка, с която след това започват заедно да помагат на потърсили убежище в страната ни украински бежанци. След първите посещения на хотели в Кранево, украинците започват сами да се свързват чрез социалните мрежи с двете доброволки и да ги молят за различни продукти и консумативи от първа нужда.
Ивелина активно участва и в доброволния екип към Центъра за съдействие на украински бежанци във Варна като се грижи за изпълнението на списъците, постъпили с желания от хотелите по Северното Черноморие.
"Изпълнявахме списъци с най-елементарните нужди - четки за зъби, пасти за зъби, бебешки пюрета, памперси. Хората си делиха шампоани в пластмасови чашки да има за всички.", спомня си Вилхемова.
Ивелина не спира да помага и до днес. Почти ежедневно получава дрехи, играчки и консумативи от свои близки и приятели, които знаят, че чрез нея, вещите ще достигнат до нуждаещите се.
"Има още много други жени като мен, има и мъже. Всички сме работещи, които отделяме от времето си. Всички вече са на ръба на силите си. Надяваме се войната да свърши по-скоро, за да могат те да се приберат у дома. Никой не иска да остава тук, освен тези, които са останали без домове и искат да се интегрират, но за това пак трябва да им помогнем.", обясни Ивелина Вилхемова.
Снимки: личен архив Ивелина Вилхемова
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..