Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пътешествието 2 - с Марто и Сарандев не само на море" - част две

В средата на юни с колегата Румен Сарандев предприехме обиколка на Добруджа - "Пътешествието 2". Тръгнахме от Варна, минахме през Шабла, Кардам и Кайнарджа, като стигнахме през Силистра до село Малък Преславец. И ако миналата събота Ви припомнихме за разходката из сърцето на Добруджа, сега ще попътуваме по Дунав, и отново ще се гмурнем в Черно море. В следващия материал ще Ви припомним най-знаковите моменти от "Пътешествието 2 - с Марто и Сарандев не само на море".

Първата ни спирка е в село Малък Преславец. То се намира на брега на Дунав. Навремето тук е имало и пристанище. Но това е било навремето. Самото село е най-известно с лилиите си. Или още по-точно най-голямото местообитание на водни линии в България.


Езерото с водните лилии се намира непосредствено до брега на река Дунав. До там се стига по асфалтов път.


Кметът на Малък Преславец Галина Ангелова е инициаторът всяка година в селото да се провежда празник на Водната лилия.


Обикновено празникът на водните лилии е в средата на юни. А ние с колегата Румен Сарандев се отправихме към рибарското селище, където се срещнахме с Владимир Стоянов. Той е от София, но от 30 години се занимава с риболов по река Дунав и живее в Малък Преславец.


Владимир Стоянов не е опитвал рибена чорба от черноморска риба. Или е опитвал като малък, но не помни вкуса й. Но е майстор на рибената чорба, направена от дунавска риба.


След срещите в село Малък Преславец се отправяме към Силистра, който е последният български град на река Дунав. След това реката продължава на румънска територия. От Силистра започва и сухопътната граница със северната ни съседка. И да знаете, че самата граница се намира само на метър от единия от пътищата, по които се стига до града.

Това само като информация – когато видите оградата, която се ниже покрай асфалта да знаете, че от другата й страна е Румъния. В Силистра, край Дунава се срещнахме с майстора на ножове Александър Алексиев.

В началото той работи с подръчни инструменти, а първите уроци взема от клипове в Интернет. Александър Алексиев е категоричен, че няма универсални ножове.


Напускаме Силистра и се отправяме към Кайнарджа. Където е най-голямата чешма в България. Поне така казват местните.


Чешмата се намира в добре оформен и поддържан парк, в който всеки юни се провежда и фолклорен събор. Разбира се това не е единствената забележителност в Кайнарджа. Бутиковата винарска изба, също си заслужава посещение. Тя съществува повече от 23 години и от един сорт грозде произвежда бяло и червено вино, и розе. А част от лозовите масиви са на повече от половин век и са създадени по настояване на японското правителство. Повече можете да чуете в звуковия файл в края на тази публикация.


Преди да стигнем до брега на Черно море се отбихме с село Прилеп. Това е селото на Медената къща. С нейната история, функция и за любовта към пчелите разговаряхме с Недялка Михова.


Когато попитахме как функционира един кошер и как работят пчелите, Недялка Михова ни показа стъкления кошер.


Оказа се, че Медената къща в село Прилеп е част от голям българо-румънски туристически трансграничен проект.


Интересни места има в Добруджа. Проблемът е в пътната инфраструктура. На места с пътищата няма проблем. На други преминаването е изпитание. До село Прилеп също срещнахме асфалтови проблеми. Но от там се запътихме към граничното село Граничар. Нивите на селото се намират направо на граничната полоса. Интересното е, че през последните години в Граничар се заселват поляци.


Граничар е много близо до морето. По черни пътища са около 5 километра. Е, ние с Румен Сарандев не минахме по тях. Обаче посетихме Тюленово.


Тюленово и скалите там са едно най-живописните места по българското черноморие. Скалистият бряг и подводните пещери предизвикват, както авантюристи и гмуркачи в търсене на съкровища, така и провокират въображението.


Много истории съхранява паметта на Тюленово. За тях разговаряхме с Ваня Тодорова, която изработва кукли.

Последната спирка днес, която беше една от първите от "Пътешествието 2", е Шабла. Или по-скоро рибарското селище "Кария", където посетихме Морския клуб. Той е от съвсем скоро. Идеята обаче е много стара. Морски клуб в Шабла има от 60-те години. С неговата история ни запозна заместник-председателят Димитър Нанев.


Ами, това е. В две поредни съботи, в два часа се опитахме отново да възродим емоциите от "Пътешествието 2 - с Марто и Сарандев не само на море". Пътувахме по брега, стигнахме до река Дунав, разходихме се из сърцето на Добруджа. Честно да Ви призная, живеем в прекрасен край. Толкова от нас. Догодина с Румен Сарандев със сигурност ще повторим тази луда седмица, изпълнена с емоции и срещи.

И все пак си пуснете звуковия файл. Ще чуете още много от "Пътешествието 2".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58