Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Учителя- с любов...

Всеки мери днешния ден със сърцето си. Защото днес празниците имат по няколко лица. Но и вчера, че и преди 100, или преди 1000 години, празниците пак са си имали по повече лица... Една и съща винаги е била мечтата човешка повече да не е така...
 
Едно от лицата на празниците са парадите. Наричали са ги и с други имена- шествия, манифестации, дефилета... Ако е от сърце участието в тях- хубаво. Ако ли не- дефилиращите с малко крива усмивка отчитат дейност. Формално погледнато, днес шествия, открити сцени, грамоти и приветствия Бог даде в изобилие. Не за това лице на празника обаче ни е думата. Откровено за какво ни е думата каза в рубриката "Абсурдизми" в "Посоките на делника" един учител- Людмила Генадиева:

Във време на криза, най-вече духовна, рядко говорим за негова милост Учителя. Най-често причините да се сетим за него са три: Първо- гениалното ни отроче, наследило родителския талант в ученето, е получило двойка; Второ- идат избори, а гласовете, бирата и кебапчетата традиционно не достигат. Пък и един глас, получен срещу празни обещания, никога не е излишен; Трето- когато идва 24 май. Редно е да потупаме по широкия гръб изтормозения даскал, преди да го натоварим пак още утре. Ами така, де! За "Честит празник!"...

Безвъзвратно си отиде мрачното време на ретроградния комунизъм. Заедно с него отлетяха образите на усмихнати и чистички деца, с пролетни цветя в ръце, и вървящи редом с тях ведри учителки с нови костюми. Днес нещата са коренно различни. Нямат нищо общо с миналото. Днес учителките нямат нови костюмчета- излезли са за празника с делничните си дрешки- често те са онези, с които ги помнят учениците им, завършили преди десетина години...

Днес в часа на класа Учителят е не само метач, но и пожарникар, гинеколог, че и синдикален бос... А ако му се е паднал късметът например да е член на училищната Комисия по безопасност на движението, следва да проверява изправен ли е автобусът, с който децата тръгват към морето, където учителят трябва да има и правоспособност за спасител...

Да, днес нещата нямат нищо общо с миналото. Някога канеха предпразнично учителя на банкет... Днес на банкета му викат коктейл, а даскала не го и канят на него. Днес никой не се сеща, че даскълът не е по-долу от магарето и за да върши работа, трябва да го нахранят. И не е въпросът само до хляба. Защото не само с хляб се живее...
Затова на днешния празник нека поискаме прошка от българския учител. И да признаем, че без него- страдалеца на модерното време, нищо няма да е същото. И това- различното, няма да е по-добро. Уважението към учителя е не само зачитане на авторитета на обучаващия. То е уважение към по-възрастния, призван да подготви и въведе в живота младото поколение. Защото смирението пред възрастта и знанието е в основата на човешкия морал. В този смисъл на Учителя не следва да бъде отнемано онова, което по принцип дължим- благодарността за нелекия труд и ежедневните тревоги.

Честит да е празникът ти, Учителю!
Ведър да е денят ти! Леко и топло да е в душата ти!
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00