Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мисия "Нула"

Има ли начин да променим света в който живеем днес в по-добро и чисто място за следващите поколения- нашите деца, децата на децата ни? Този фундаментален въпрос бива поставян винаги когато се дискутират екологични теми. Но какво стои зад говоренето по темата? Кои са основните фактори и двигатели на промяната- кой и с какви средства може да я осъществи?

"Ние крадем бъдещето на децата си. Моделът "вземи, направи, изхвърляй" може да работи само в свят на безгранични ресурси, неизчерпаема енергия и безкрайно много свободно пространство". Това заявява индустриалецът Рей Андерсън пред аудиторията на TED- технологичния форум в Калифорния през 2009 година.
По време на управлението на своята компания за килими, Рей Андерсън увеличава продажбите си и удвоява печалбата, докато преобръща традиционната "вземи, направи, изхвърляй" система в компанията си в последователността "възобновяемост на суровини и енергия, цикличност". По един елегантен, разбираем начин той ни разкрива силна визия на устойчива търговия и доказва на практика, че действието е за предпочитане пред говоренето. Устойчивият бизнес на компанията днес се гради не на стила "ще си откупим емисиите" или "вижте ни опаковките от рециклирана хартия", а си поставя истински амбициозната цел да постигне мисия "Нула"- нулев отпечатък върху околната среда до 2020 година. Този процес включва използване на изцяло възобновяема енергия и рециклиране на всички произведени килими и остатъци от производството, така че да се изключат напълно отпадъците.
"Ако успеем, ще прекараме остатъка от дните си в оползотворяване на стари килими и други продукти от петрол. Ще ги рециклираме и ще правим от тях нови материали, ще превръщаме слънчевата светлина в енергия, няма да изпращаме нищо на сметището и няма да изхвърляме никакви емисии във въздуха. И ще печелим много добре, като правим добро."
 
Вместо заключителни думи на технологичният форум в Калифорния през май 2009, Рей Андерсън избира да прочете поемата "Дете на утрешния ден", която получил от Глен Томас в самото начало на своето начинание- мисия "Нула".

Дете на утрешния ден
© Glenn Thomas

Без име, без лице, света и времето ни днес ти непознало,
Дете на утрешния ден, все още неродено,
Във Вторник сутрин, срещам те за първи път.

Приятел мъдър ни представи
С поглед в бъдещето ни
Денят, във който ще живееш ти, но не и аз.

Не бях и мислил за деня, във който ще се срещнем,
Ще те опозная,
Че моите постъпки днес, във утрешния ден, на теб ще навредят.

Дете на утрешния ден- мой син, дъще моя,
Започвам днес за бъдещето ти да мисля.
За твоето добро, което винаги е трябвало да правя.
Започвам, без значение Цената,
На всичко до днес изгубено
Не ще забравя, че някой ден ти ще живееш тук.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45