Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Петров: "Искаме в Ботево да направим паметник на поета-революционер"

© Снимка: Пламен Генчев

В навечерието на Деня на Ботев екип на РАДИО ВИДИН посети видинското село Ботево. Целта ни беше да разберем повече за историята на селото, защо носи името "Ботево", как живеят местните хора и доволни ли са от кмета. Преди да влезем при първенеца на селото, се срещнахме с 83- годишния Матей Христов, със Серафимка Асенова, която от 2005 година живее постоянно в Ботево и стопанисва единствения хранителен магазин в селото и с Иванка Спасова. Дядо Матей оставя пенсията си при кмета да му я пази и води сметка, защото "годините натискат". Целият си живот е изкарал в крайдунавското село. През 1975 година в Ботево са били 300-400 души, сега са млако, разказва Серафимка:

© Снимка: Пламен Генчев

      Матей Христов, Серафимка Асенова и Иванка Спасова ни разказаха за живота във видинското село Ботево.
"Мястото е много красиво, но за съжаление си останахме само с хубавата природа. Този кмет е единственият, който взе всичко присърце. Предишните казваха, че са кметски наместници и са назначени. Защото сме малко и не можем да ги избираме. Благодарим на сегашния ни кмет и за това, че реши да премести кметството в друга сграда. Предишната се намираше на оживено място, където трябваше да пресичаме натовареното с трафик пътно платно, а тук сме предимно възрастни хора. Кметстово сега е в бившето училище, на което кмета направи ремонт."


Това, което искат хората от селото е да бъде поставен паметник на Христо Ботев в населеното място, кръстено на революционера. Така се казвало и училището в Ботево. Затова хората в селото направили подписка за изграждането на паметник.

"Преди, когато се минаваше с корабчето "Метеор" по Дунав, от него можеше да се види в боровата гора изписано името на Ботев", разказва още Серафимка.  

© Снимка: Пламен Генчев

Старото име на село Ботево е Сабри паша кьой. До 1877 г. е било заселено с черкези, които след освобождението го напускат. Сега, зад кметския стол е закачен портертът на Христо Ботев. Революционерът е единственият пример за подражание, категоричен е управникът Петър Петров.

"Не искам да омаловажавам останалите, но той е единственият, за когото не може да се каже лоша дума", казва кметът и продължава с итсорията на селото и неговото име:

"След заселването на черкезите селото се именува "Сабри паша кьой". Преди Ботево не се е намирало само тук, а се е простирало и в част от днешното съседно село Цар Симеоново. След 1878 година в него започват да се заселват и българи. Това са семейства, които идват от трънския край. Впоследствие турското име се премахва и селото се кръщава "Ботьово", като с времето то става "Ботево". Името се променя, когато Христо Ботев идва с четата си в България. Според преданията, неговите намерения първоначално са били да спре на брега на Ботево."

© Снимка: Пламен Генчев

И въпреки, че финансовите затруднения и за това кметство са нещо нормално, амбицията на Петър Петров е да направи паметника на революционера.

"Ще се помъча от бизнесмени да намеря средствата, но на всяка цена трябва да направя монумента."

Така идеята за паметника обединява и малкото останали хора в населеното място. Иначе, първото впечатление, което прави Ботево е, че е чисто и подредено крайдунавско селце. Въпреки това и тук контейнерите за смет са недостатъчни, казва още кметът:

"В края на есента и през зимния период няма много отпадъци. С изпролетяването обаче нещата се усложняват и контейнерите стават недостатъчни. Когато искаме допълнителни съдове, ни казват, че няма пари."

Друг проблем в селото са комарите.

© Снимка: Пламен Генчев

"Всяка година ги има, но тази, заради прилива на Дунав, е нещо страшно. Тъй като брега е неравен, когато реката се оттегли, има по-ниски места, в които остава вода и в тях насекомите се размножават. Периодично се минава в селото и се опушва, но препаратът, с който искат да ги унищожат е на практика олио. Не виждам как със зехтин ще се случи това. На мен ми мирише така, все едно са пържени мекици",
оплаква се кметът.

Също открай време е и проблемът с трафика през селото, което се намира по протежение на главния път. Така къщите са на няколко метра от платното, заради което много от домовете на хората там са пропукани.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32