Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спокойни ли са в старините си възрастните хора в Северозапада

Снимка: Радио ВИДИН


Процентът на възрастните хора и в България и по света нараства. В България процентът им нараства, защото не се раждат млади, а българските младежи емигрират. Крайният резултат е неизбежен- по-малко млади хора трябва да се грижат за по-голяма бройка баби и дядовци.

Грижим ли се подобава за възрастните хора, които си нямат никого, или близките им са далеч, проверихме в една от социалните институции в областта - Дома за възрастни в село Гара Орешец, община Димово. Възрастните хора често са по-чувствителни към отношението към тях от страна на околните, отколкото младите хора, но най-много им тежи самотата, която определят като "страшна болест". Това каза 73-годишната баба Мария, за която се грижат в Социалния дом в Гара Орешец.

Социалния дом в Гара Орешец"У дома няма никой с когото да си говориш, самотата е страшна болест....Тук, в дома ми е много добре, да е жив този, който го направи това за стари хора. Имаме си спокойствие, храна, компания, имаме удобства. Така и децата са спокойни, постоянно се обаждат да питат какво ядохме, почиваме ли си. Синът ми е в София, как да дойде обратно на село да ме гледа, и аз не искам. Първо идвах тук в дома дневна, защото ме беше срам да дойда за постоянно. Но сега като ме натисна неволята дойдох."- разказа пред екипа на Радио ВИДИН баба Мария.

Обикновено у нас след като изгледат и внуците, възрастните хора биват забравени и от деца, и от внуци. Често се превръщат в затворници на собствените си домове с напредването на възрастта, а стане ли трудно обслужването на ежедневните им нужди - тогава е наистина много сложно. Затова много възрастни предпочитат да отидат в Дом, където за тях да се грижи квалифициран персонал.
Освен че се грижат целодневно за 30 възрастни, към Социалния дом в Орешец функционира и дневен център, където хората се срещат, хранят се, и общуват с други на тяхната възраст.

Снимка"Потребители на услугата са хора в пенсионна и предпенсионна възраст. Целим те да не се чувстват изолирани от социалния живот. Дейностите, които се предлагат в Дома са рехабилитационни и медицински грижи, организираме и свободното им време. Имаме трудотерапевт, санитари, фелдшер и две медицински сестри. В сградата на Дома се помещава и Дневен център за стари хора с капацитет 20 лица- идват, хранят се, организираме им мероприятия."
- обясни Валентина Петкова, директор на Социалния дом в Гара Орешец.



Населението на община Белоградчик е в по-големия си процент застаряващо. Голяма част от възрастните хора живеят сами. Клубът на пенсионера и клубът на инвалида са обхванали по-голямата част от тях и се стараят да ги подпомагат в ежедневните им нужди, както и да осигуряват по-голямо разнообразие в социалните им контакт. Наред с това функционира и Дневен център за стари хора, чийто капацитет е 20 души. Посетителите са доволни от грижите за тях, от вниманието и добрите условия. Със своите ниски пенсии те и не мечтаят за нещо повече.

Снимка"Сама съм, с ниска пенсия. Обградени сме с внимание тук, всичко ни харесва, хранят ни, водят ни на екскурзия, чисто е. Има фелдшер, ако се наложи за нещо. Ние пенсионерите не сме за нищо вече, за това сме тук."- разказаха пред Иванка Петрова потребителите на социалните услуги за възрастни в Белоградчик.





Една от стаите за възрастни в Социалния дом в ОрешецДомашният социален патронаж храни и обгрижва 164 човека, като доставя храната по домовете на всички нуждаещи се не само от града, но и от селата на общината. По програма към общината работят и 7 асистенти, които обгрижват 14 стари, самотно живеещи хора в Белоградчишко. В село Салаш функционира и Дом за възрастни хора с деменция. Там са настанени 35 нуждаещи се. В момента се работи по изграждането на два Центъра за настаняване от семеен тип в Салаш и Дъбравка, в които тези хора да бъдат настанени. 


Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57