Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезнаха ли "кралю-порталю" и "пускам-пускам кърпа"?

Снимка: Радио ВИДИН


В днешното забързано ежедневие почти всичко е подчинено на компютъра. Не правят изключение дори и детските игри. В интернет пространството могат да се намерят безброй различни по тематика игри, в които, вглъбени деца часове наред прекарват деца по цялата планета. Все повече от улиците изчезва детската глъчка, за да се предпочете екрана на неодушевената вещ. Не се чуват и викове от балкона, които да подканват запотените деца да се прибират... На какво играят нашите деца и на какво си играехме ние преди, как са се забавлявали нашите майки и бащи, баби и дядовци-това се опитваме да разберем в "Посоките на делника".

Някога играехме на народна топка, на "пържоли", държави, магаре, криеница, скачахме на ластик или биехме с топката ръбчета в тротоара. Да не забравяме и типично мъжката игра с хартиени фунийки. Сега нашите деца повече се забавляват на компютъра, влезли дълбоко във виртуалната действителност. Изобретателите на игрите в мрежа са обхванали почти всички области, в които детето има интерес. Кои игри се предпочитат и остават ли все пак игрите навън предпочитани пред тези в интернет-пространството- това попитахме видинските деца заедно със стажант репортера Деница Пламенова.

"В свободното си време чета книги и играя на лаптопа, или стоя във Фейсбук, но не повече от час и половина. Иначе си почивам, като гледам филми... Играя на таблета, разни игри, за роботи и други или гледам детски филми, играя си и навън. Когато времето е хубаво излизам на игри и сутрин, и вечер... Пред компютъра съм предимно вечер, слушам музика, иначе лятото предпочитам навън. Играем на криеница, капитане-капитане. Игрите на открито предпочитам, но има време и за компютъра..."- разказаха пред нас видински деца от различни възрасти.

А сега да се върнем малко по-назад, за да видим как са се забавлявали нашите родители. Детски игри от отминали дни-това се опита да събере от Оряховския край Ирена Станкулова от Народно читалище "Развитие-1903"- село Остров:

"Нашите баби са играли на копчета- рисуват кръг и в него слагат стотинка или копче и хвърлят. Който уцели пръв е победител. Играли са на кралю-порталю, пускам-пускам кърпа, свинкя, тугане на топка. Днешните деца са малко скептични към тези игри, като знаят на какво могат да играят на компютъра. Питат бабите си- знаете ли какво е фейсбук, профил, и се смеят, че не знаят..."

Още за любимите игри на поколенията може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00