ТИД или Tour International Danubien е ежегоден гребен поход по река Дунав, който преминава през почти всички крайбрежни страни по течението на реката- Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, Румъния, България. В продължение на близо два месеца участниците в него преминават над 2000 км. Някои участници преминават цялото разстояние, други само отделни етапи, според желанието и възможностите им.
Началото на международната туристическа регата ТИД е поставено през 1955 година в Чехословакия, когато група ентусиасти решават да направят пътуване по Дунава- тогава с тежки дървени лодки. Групата стига по реката чак до Будапеща. Унгарците са впечатлени от инициативата и се присъединяват в това пътуване. Към тях по-късно се включват техни съмишленици от Австрия и Германия и така се учредява официално най-голямата международна гребна регата по Дунава.
За България началото е през 1964 г., когато на техническата конференция на ТИД има български представител. През следващата 1965 година, ТИД влиза на Българска територия до Видин, като спирките са само две: Ново Село и Видин, а българските участници- само четирима. През 1966 г. вече се говори за пълен български етап, като регатата стига до Русе, а през 1969 г. маршрутът е продължен до Силистра, където е и последната му официална спирка в българския участък до днес.
Срещнахме се с двама участници в тазгодишното издание на ТИД- германецът Леон, който участва за първи път и ветеранът Бончо Бончев от Варна, който тази година се включва за 34-ти път в регатата.
"По професия съм машинен инженер, но това не ми пречи вече около 34 години да присъствам на дунавската регата. Превърнахме се в едно братство по весла. Ние сме интернационално братство, тъй като тук има представители на държави от целия свят. Лишени сме от лукс по време на похода, но това не ни пречи" - сподели Бончо Бончев.
"Какво е ТИД за мен? Всъщност до миналата година дори не бях чувал за ТИД. Открих го случайно в интернет. Не ми харесваше много работата ми и исках да си почина. Тогава си купих лодка -рафт, която не е типична за участниците в ТИД. Започнах да търся някакво пътуване в Източна Европа и къде да си използвам лодката. Потърсих в Google и открих ТИД. Казах си "Това е перфектно, точно каквото търся!" Не съм сигурен точно каква е идеята на ТИД, но ми предлага именно това, което искам- да пътувам по река и да разглеждам различни страни", обясни 48-годишният германец Леон.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..