Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на независимостта- примери за подражание и спомени за родовата памет

Снимка: Радио ВИДИН

Независимостта на България е провъзгласена с Манифест на 22 септември 1908 г. в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в старопрестолния град Търново. Независимото Българско царство е признато от Великите сили през пролетта на 1909 г. От Освобождението до Независимостта на България, държавата е трибутарно княжество.

Да живее свободна и независима България! Да живее Българският Народ!- са думи от манифеста, с който цар Фердинанд провъзгласява независимостта.

Гост в "Посоките на делника" в празничния ден е Христина Кирилова- историк от отдел "Нова история" към регионален исторически музей- Видин. Говорим си за това- какво означава за България манифеста, с който се обявява независимостта и каква е била страната ни през 1908 година.

"Това е една велика дата в нашата история. Васалната зависимост на българската държава преди този акт пречи за развитието ни във всяко едно отношение. В онези далечни дни България с всичко, което постига, показва, че може да бъде и международно призната. Според доста историци тогавашната международната обстановка е била благоприятна да се случи това събитие"
- разказа историкът.

В Деня на независимостта на България говорим още за родовата памет и примерите за подражание, които остават за вечни времена. Образът на видинчанина Христо Петров Ликов е увековечен от архитект Георги Стойков на паметника на геройски загиналите "Бдинци" в центъра на Видин. Той е представен в скулптурната композиция като подофицера, който носи знамето.

СнимкаВ книгата си "Видни власи от Видинския край" покойният вече Генади Вълчев пише: "По време на Балканската война, на Чаталджанската позиция, пред погледите на турците Христо Ликов гордо развява българското знаме, за което впоследствие е награден с орден за храброст и е произведен в чин подофицер. Още по-величествен е подвигът му в Първата световна война, когато командирът на 51-ви пехотен полк му възлага да изнесе знамето на полка от обкръжението при Добро поле и да го предаде на военното командване във Видин. Пристигайки тук след множество перипетии, Христо Ликов, по прякор Мърц, брани и крие знамето под прага на дома си и така геройски изпълнява тази задача."

Според някои сведения именно заради тази постъпка, образът му е увековечен в знаменосеца на паметника на "Бдинци". Години ни делят от тогава. Срещнахме се с внука на Христо Ликов- Никола Спасов, който си спомня какво са му разказвали:

Никола Спасов- внук на знаменосеца Христо Ликов"Полкът им е бил обкръжен, избрали дядо ми да спаси знамето. Той го вързал около кръста си и пеша се прибрал до Видин. Прекосил е цяла Югославия и стигнал до Видин. Знамето увил в парцали и го закопал под прага на къщата си. Дошли от поделението, от Трети пехотен Бдински полк да го искат, но той им казал- никакво знаме! Вие не сте се борили за него, аз съм се борил. Баба ми го съветвала да им даде знамето, но той бил непреклонен- на тези страхливци знамето не давам. Тогава аз съм бил на 3 години, но спомените са ми предадени от майка ми. Едни ден тя взела знамето и го занесла в поделението, но на дядо не казала. Чак през 42-ра година, когато Царят дошъл при него му казали...."
- разказа за Радио ВИДИН Никола Спасов.

Храбрият знаменосец спечелил и многобройни медали за храброст. И те обаче, както и снимки на героя, не са се запазили.
На въпрос има ли в днешни дни такива хора, които да са ни пример за гордост и подражание, дядо Никола отговори:"Няма такива. Духът на българина вече се стопи!"

Още за независимостта, гордостта и родовата памет може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45