Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме международния ден на анестезиолога

Д-р Лъчезар Блажев: "Светлото бъдеще е далече, но все някой трябва да остане в България"

Отделението по анастезиология, интензивни грижи и лечение в МБАЛ Видин
Снимка: Радио ВИДИН


Днес отбелязваме Международния ден на анестезиолога. На 16 октомври през 1846 г. е поставено началото на обезболяването при хирургичните операции. У нас съвременната анестезиология въвежда чехът Антон Франц Червенаков (1908 - 1984). По негово предложение към ИСУЛ се създава специалност по анестезиология през 1956 г.

Анестезиолозите се грижат за обезболяването по време на операции и манипулации, но и не само. Има тежки ситуации, в които животът на човек зависи от уменията и знанията на анестезиолога, който поддържа дишането чрез апаратна вентилация. Пак анестезиолозите са хората, които се грижат за пациента и в следоперативната фаза.

"Анестезиологът е този, който прави упойката, и този, който се грижи за здравето и живота на пациента по време на оперативни интервенции. Това е лекарят, който се занимава с пациента и в следоперативния период до възстановяването на нормални жизнени функции. Анестезиологът е и интензивен терапевт и поддържа живота при пациенти с животозастрашаващи ситуации след катастрофи"
- обясни д-р Лъчезар Блажев, заместник-директор "Медицински дейности" в МБАЛ "Света Петка" във Видин.

Преди около 40 години започва да функционира отделението по анастезиология във видинската болница. Денонощно се осигурява дежурството от лекар- анестезиолог. Сега в отделението работят шестима лекари.

д-р Лъчезар Блажев"Засега в болницата успяваме да поддържаме персонал, който ни гарантира второ ниво на компетентност, което е за областна болница. Винаги има на разположение анестезиолог"- уточни д-р Блажев.  

За професията на анестезилога, а и изобщо за професията лекар, казват, че се учат през целия живот. Проблем е, че младите лекари напускат България заради по-доброто заплащане в чужбина. Зад граница специалистите получават десетократно повече за своята работа и отговорността, която поемат.

"При нас се изплаща и възнаграждение за допълнителен труд, но не мога да кажа, че е добре остойностен, при положение че те събудят в два часа през нощта. Работиш до пет, прибираш се, но няма заспиване"- знае от личен опит лекарят.

Оценява ли се техния труд подобава и защо продължава изтичането на кадри от държавата- на този въпрос д- Лъчезар Блажев отговори, че макар да са положили Хипократова клетва, не са длъжни да стоят гладни. И обяснява за случай преди години, когато им бавели заплатите два-три месеца.

"Беше през 2000 година, или малко след това. Не получавахме заплати по три месеца и изпитвах едно озлобление към пациента, който разбира се няма никакво отношение към моята заплата. Но за съжаление, парите са основен стимул за работа. При нашата специалност анестезиолог можем да разчитаме само на заплата, защото няма как да изкарваме пари в частен кабинет, работим само в болница. Например чувам, че има колеги в Бургас, които ходят в чужбина за уикенда и се връщат с по 3000 паунда!"

За празника д-р Блажев пожелава на колегите и на себе си да са живи и здрави, за да устоят на трудностите:

"Макар, че светлото бъдеще е далече, все някой трябва да остане тук, в България!

Още за работата на анестезиолозите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57