Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински ученици ще помагат за опазване на археологически ценности

4
Останки от крепостна стена на Бонония
Снимка: Радио ВИДИН
През това лято освен, че имаше редовни археологически проучвания на Рациария, имаше проучвания и във Видин, в района на кула номер 8 от античната крепостна стена на Бонония, в квартал "Калето". Кулата се намира между днешните улици "Гладстон" и "Цар Асен I" и е открита случайно преди години при изкоп за основи на блок. Последните проучвания са правени през 1989 и 1990 година. В района на античното селище бяха извършвани само спасителни археологически разкопки, тъй като с годините обектът се бе превърнал в квартално сметище. Това припомни археологът от Регионалния исторически музей (РИМ) във Видин Илко Цветков.

"С годините обектът запустя и се превърна в сметище, нямаше пари за проучвания след демокрацията. Сега, със скромни средства, успяхме да изчистим обекта, за да се продължи проучването. Установихме монолитно крепостно съоръжение от античността. Необходимо е от Общината да кандидатстват с проекти, да се намерят средства и на всяка цена да продължим работа. Голяма част от терена в западната крепостна стена е общински и има възможност да се направи археологически резерват в градска среда- да се консервира и експонира"- обясни археологът.  

Така изглеждаше обектът в началото на 2014 годинаПо време на изкопните дейности на проекта за водния цикъл във Видин е засечено продължение на крепостната стена, което е наложило временно спиране на обект по улица "Тополовец" зад ПГТ "Михалаки Георгиев", бившия техникум "Вела Пискова", посочи директорът на видинския музей Фионера Филипова:

"Хубаво беше, че това съвпадна и с водния цикъл, защото при разкопаването на една от улиците открихме продължение на крепостната стена. Спряхме участък от водния цикъл, но мисля че взаимно дори си помогнахме."


За археолозите е ясно, че Бонония е била една значителна римска крепост с масивни стени. За това говори откритата стена с ширина близо 4 метра. Това е била най-мощната крепост, строена по времето на император Константин в началото на IV век. Сега е времето общността във Видин, и не само, да научи за значението на този обект и огромната му роля за туризма. Зидовете от крепостта биха могли да се реставрират по подобие на капиите.

"Това е голяма възможност за туризма в региона. По подобие на Хисаря, където антични стени минават през целия град, тук може същото да се направи. Много малка част от стените са застроени с блокове. Има големи пространства, които могат да се превърнат в паркови зони, както османската стена и капиите"
- смята археологът д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН.

СнимкаУчениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" ще участват в опазването и консервацията на кула № 8 от античната крепостна система Бонония. Идеята е на учителя по история и цивилизация в училището Любен Добрев. По съвместна инициатива и с одобрението на РИМ Видин учениците ще могат безплатно да посещават историческите обекти.

"Ученици от училището, които проявяват интерес, ще се включат в инициатива под ръководството на учителя си Любен Добрев. Те ще участват в обгрижването на разкопките- да не се допуска тяхното замърсяване или вандалщина. Ако имаме възможност по някой от проектите, по които работим, ще облагородим мястото, след като съгласуваме идеята с ръководството на музея и Общината. Искаме да привлечем вниманието на учениците към историята на града, защото през последните 25 години доста неглижирахме възпитанието на децата към възприемането на културно-историческото наследство. Целим да захраним по някакъв начин тяхното самочувствие и гражданска позиция за наследството на България"
- подчерта директорката на училището Евлогия Манджукова.


Още за това как видински деца ще помагат на археолозите за опазването на културно-историческото богатство на Видин може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45