Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Долна Вереница- селото, където почти нямат проблеми

| обновено на 05.12.14 в 13:23
4
Снимка: Светослав Цветанов, радио ВИДИН
Село Долна Вереница се намира в Монтанско. Подредено село, с предимно възрастно население. Близостта му до областния град кара все повече семейства да си купуват къщи тук, и да пътуват всеки ден до града. Имат множество кладенци с изворна вода. Улиците се чистят редовно през зимата от местен земеделски производител, имат няколко магазинчета, и цех за производство на бельо. Доволни са и от кмета, че обръща внимание на хората- грижи се за всеки дърва за огрев да има. Това разказаха хората, с които се срещнахме в Долна Вереница.

"Доволни сме, хубаво е селото, предпочита се и от хора от Монтана и други места. Привлича ги природата и водата, имаме на много места изворна вода, близо сме до града, за 7-8 минути си там. Имаме си магазини достатъчно, може да се каже, че си имаме почти всичко. Доволни сме, че имаме такъв кмет, да видите кметството как е уредено сега, направиха салона да има къде да се събираме и пенсионерския клуб"- похвалиха кмета си жители на Долна Вереница.   

СнимкаОт два мандата кметски наместник е Ивайло Никитиев. За 2014-та казва, че е била добра година за селото и община Монтана, откъдето идват средствата. Успели да довършат ремонта на кметството, отремонтирали и пенсионерския клуб, имат и салон за тържества. Но въпреки успешната работа, която кметът отчита, казва, че хората с годините бавно намаляват. И с болка добавя, че уличните лампи са повече от хората...

"Довършихме ремонта на кметството, преустроихме бившия киносалон за зала за тържества с отпуснатите ни 36 000 лева. Бившият лекарски кабинет пък стана пенсионерски клуб. Понеже през 2013-та бяхме на воден режим, ни отпуснаха средства в размер на 10 000 лева за проучване и изграждане на собствен водоизточник- тръбен кладенец"
- не скромничи и кметът. По думите му, в неговото село са напълно готови за зимата, подменени са изгорелите улични лампи, хората са снабдени с дърва, осигурени са и инертните материали за обработка на пътищата.

Църквата Св. Николай в Долна ВереницаВ Долна Вереница нямат проблеми със снегопочистването на улиците, защото имат сключен договор с местен земеделец, който чисти със собствената си техника, като влиза дори и в най-отдалечените улички. Хвалят се и с това, че нямат битови кражби. И така е от години. Имат си църква, която е от Средновековието, църквата "Св. Николай", паметник на културата от национално значение. В двора на храма се намира и килийното училище, за чийто ремонт на покрива чакат средства, разказа още кметът Ивайло Никитиев.

"Одобрен е проект за старото килийно училище, очакваме финансиране. Това са около 100 000 лева за основен ремонт на покрива, което за едно малко село като нашето са доста пари. И църквата също е с ремонтиран покрив, за нея хората казват, че имаме светиня, от най-старите църкви в Северозападна България."


В проект е и изграждането на компютърна зала с дарени от местен човек компютри. Така кметството ще придобие завършен европейски вид.

Още за Долна Вереница може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45