Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Долна Вереница- селото, където почти нямат проблеми

| обновено на 05.12.14 в 13:23
4
Снимка: Светослав Цветанов, радио ВИДИН
Село Долна Вереница се намира в Монтанско. Подредено село, с предимно възрастно население. Близостта му до областния град кара все повече семейства да си купуват къщи тук, и да пътуват всеки ден до града. Имат множество кладенци с изворна вода. Улиците се чистят редовно през зимата от местен земеделски производител, имат няколко магазинчета, и цех за производство на бельо. Доволни са и от кмета, че обръща внимание на хората- грижи се за всеки дърва за огрев да има. Това разказаха хората, с които се срещнахме в Долна Вереница.

"Доволни сме, хубаво е селото, предпочита се и от хора от Монтана и други места. Привлича ги природата и водата, имаме на много места изворна вода, близо сме до града, за 7-8 минути си там. Имаме си магазини достатъчно, може да се каже, че си имаме почти всичко. Доволни сме, че имаме такъв кмет, да видите кметството как е уредено сега, направиха салона да има къде да се събираме и пенсионерския клуб"- похвалиха кмета си жители на Долна Вереница.   

СнимкаОт два мандата кметски наместник е Ивайло Никитиев. За 2014-та казва, че е била добра година за селото и община Монтана, откъдето идват средствата. Успели да довършат ремонта на кметството, отремонтирали и пенсионерския клуб, имат и салон за тържества. Но въпреки успешната работа, която кметът отчита, казва, че хората с годините бавно намаляват. И с болка добавя, че уличните лампи са повече от хората...

"Довършихме ремонта на кметството, преустроихме бившия киносалон за зала за тържества с отпуснатите ни 36 000 лева. Бившият лекарски кабинет пък стана пенсионерски клуб. Понеже през 2013-та бяхме на воден режим, ни отпуснаха средства в размер на 10 000 лева за проучване и изграждане на собствен водоизточник- тръбен кладенец"
- не скромничи и кметът. По думите му, в неговото село са напълно готови за зимата, подменени са изгорелите улични лампи, хората са снабдени с дърва, осигурени са и инертните материали за обработка на пътищата.

Църквата Св. Николай в Долна ВереницаВ Долна Вереница нямат проблеми със снегопочистването на улиците, защото имат сключен договор с местен земеделец, който чисти със собствената си техника, като влиза дори и в най-отдалечените улички. Хвалят се и с това, че нямат битови кражби. И така е от години. Имат си църква, която е от Средновековието, църквата "Св. Николай", паметник на културата от национално значение. В двора на храма се намира и килийното училище, за чийто ремонт на покрива чакат средства, разказа още кметът Ивайло Никитиев.

"Одобрен е проект за старото килийно училище, очакваме финансиране. Това са около 100 000 лева за основен ремонт на покрива, което за едно малко село като нашето са доста пари. И църквата също е с ремонтиран покрив, за нея хората казват, че имаме светиня, от най-старите църкви в Северозападна България."


В проект е и изграждането на компютърна зала с дарени от местен човек компютри. Така кметството ще придобие завършен европейски вид.

Още за Долна Вереница може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20