Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на Холокоста- случилото се не трябва да се забравя

Паметник в Лом, построен в памет на българските евреи
Снимка: Румен Илиев
В обществения час в "Посоките на делника" този вторник говорим за Деня на Холокоста в България, който се отбелязва днес, 10 март. Именно на днешната дата през 1943 година, след широк обществен натиск, българският парламент отменя заповедта на правителството на Богдан Филов за депортация и така спасява всички евреи, граждани на България от сигурна смърт. Макар хиляди други хора от Македония и Беломорска Тракия да нямат този късмет, спасяването на българските евреи е събитие без прецедент в световната история и остава в народната памет като символ на колективната сила на обществото ни.

Именно за това си спомняме днес- в деня на Холокоста в България- как интелигенция, Църква, общественици, обикновени работници и селяни, държавни служители и политици,  независимо от партийната си принадлежност се обединяват около каузата да не дадат българските евреи за депортация и масово унищожение в Германия.

Как еврейската общност в Лом отбелязва тази дата? Свързахме се по телефона с Елин Тодоров, председател на Регионалната организация на евреите "Шалом" в Лом:

"Ние като малка организация отиваме и поднасяме венци и цветя на паметника на депортираните евреи. Всеки един евреин в държавата е очаквал с тревога деня, в който ще бъде интерниран- незнайно къде. Даже да ви кажа и до сега в нашия дом, в мазето, стоят два големи куфара, картонени, които дядо ми е купил за багаж, при евентуална депортация. Такъв е бил политическият климат, такива са били условията. Човешките права са били принизени до крайност, особено на евреите. През март 1943 година, 4 221 души от Беломорска Тракия и от Македония са били интернирани в конски вагони през пристанище Лом за лагерите на смъртта- за Треблинка. Тогава проличава и несъгласието на гражданството с този вероломен акт."


В разговора с Елин Тодоров стана дума и за видинската Синагога, чиято сграда от години се руши. И се питаме, кога във Видин малкото останали евреи ще има къде да почетат жертвите на Холокоста.

Синагогата във Видин"Синагогата във Видин е собственост на еврейската общност в града. Синагогата във Видин е обект, който организацията на евреите "Шалом" няма нито намерението, нито средствата да възстанови самостоятелно. Като част от историческото наследство на Видин, очакваме инициативата да се води от българската държава. Ние сме предоставили на Министерството на културата още преди три правителства, без да броим служебните, правото на безвъзмездно и безсрочно ползване на руините на Синагогата. Това означава, че еврейската общност не търси някакви материални придобивки от видинската Синагога и ако се намерят ресурси за нейното възстановяване в полза на видинското гражданство, ние предоставяме правото на ползване. Собственост няма да предоставим, защото никога еврейска общност няма да предостави еврейска собственост", каза пред Цветомир Цветанов председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" Максим Бенвенисти.

От Радио ВИДИН още по време на управлението на кабинета "Борисов 1" направихме запитване до Министерството на културата, какви мерки предприема или ще предприеме за реставрирането и съхраняването на Синагогата във Видин. Част от отговора е, че:

"Министерството на културата, съобразно своите компетенции и правомощия, ще подкрепя и съдейства за реализацията на всяка инициатива, насочена към опазването на културното наследство на Видин и в частност на сградата на Синагогата."


Около видинската Синагога обаче и днес всичко е обрасло с треви и бурени, и разрухата е навсякъде.

Сътрудникът ни в Лом Владо Недев записа спомените на 90-годишния вече Никола Лисичков, свидетел на посрещането и депортирането на евреите от Лом през 1943 г.

Елин Тодоров пък препредава спомените на своята майка Шели Цветанова, в чиято биография са записани над 50 участия в оперети, както и в три мюзикъла. Многократно е награждавана за своята творческа дейност и е удостоена със званието "Почетен гражданин на Лом".

А на най-хубавото място в Лом, на брега на Дунав, има паметник, построен в памет на българските евреи, които са загубили живота си в лагерите на смъртта. Случилото се не бива да се забравя, то трябва да се предава на поколенията, за да не се повтаря никога повече, особено в 21 век.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03