Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на Холокоста- случилото се не трябва да се забравя

Паметник в Лом, построен в памет на българските евреи
Снимка: Румен Илиев
В обществения час в "Посоките на делника" този вторник говорим за Деня на Холокоста в България, който се отбелязва днес, 10 март. Именно на днешната дата през 1943 година, след широк обществен натиск, българският парламент отменя заповедта на правителството на Богдан Филов за депортация и така спасява всички евреи, граждани на България от сигурна смърт. Макар хиляди други хора от Македония и Беломорска Тракия да нямат този късмет, спасяването на българските евреи е събитие без прецедент в световната история и остава в народната памет като символ на колективната сила на обществото ни.

Именно за това си спомняме днес- в деня на Холокоста в България- как интелигенция, Църква, общественици, обикновени работници и селяни, държавни служители и политици,  независимо от партийната си принадлежност се обединяват около каузата да не дадат българските евреи за депортация и масово унищожение в Германия.

Как еврейската общност в Лом отбелязва тази дата? Свързахме се по телефона с Елин Тодоров, председател на Регионалната организация на евреите "Шалом" в Лом:

"Ние като малка организация отиваме и поднасяме венци и цветя на паметника на депортираните евреи. Всеки един евреин в държавата е очаквал с тревога деня, в който ще бъде интерниран- незнайно къде. Даже да ви кажа и до сега в нашия дом, в мазето, стоят два големи куфара, картонени, които дядо ми е купил за багаж, при евентуална депортация. Такъв е бил политическият климат, такива са били условията. Човешките права са били принизени до крайност, особено на евреите. През март 1943 година, 4 221 души от Беломорска Тракия и от Македония са били интернирани в конски вагони през пристанище Лом за лагерите на смъртта- за Треблинка. Тогава проличава и несъгласието на гражданството с този вероломен акт."


В разговора с Елин Тодоров стана дума и за видинската Синагога, чиято сграда от години се руши. И се питаме, кога във Видин малкото останали евреи ще има къде да почетат жертвите на Холокоста.

Синагогата във Видин"Синагогата във Видин е собственост на еврейската общност в града. Синагогата във Видин е обект, който организацията на евреите "Шалом" няма нито намерението, нито средствата да възстанови самостоятелно. Като част от историческото наследство на Видин, очакваме инициативата да се води от българската държава. Ние сме предоставили на Министерството на културата още преди три правителства, без да броим служебните, правото на безвъзмездно и безсрочно ползване на руините на Синагогата. Това означава, че еврейската общност не търси някакви материални придобивки от видинската Синагога и ако се намерят ресурси за нейното възстановяване в полза на видинското гражданство, ние предоставяме правото на ползване. Собственост няма да предоставим, защото никога еврейска общност няма да предостави еврейска собственост", каза пред Цветомир Цветанов председателят на Организацията на евреите в България "Шалом" Максим Бенвенисти.

От Радио ВИДИН още по време на управлението на кабинета "Борисов 1" направихме запитване до Министерството на културата, какви мерки предприема или ще предприеме за реставрирането и съхраняването на Синагогата във Видин. Част от отговора е, че:

"Министерството на културата, съобразно своите компетенции и правомощия, ще подкрепя и съдейства за реализацията на всяка инициатива, насочена към опазването на културното наследство на Видин и в частност на сградата на Синагогата."


Около видинската Синагога обаче и днес всичко е обрасло с треви и бурени, и разрухата е навсякъде.

Сътрудникът ни в Лом Владо Недев записа спомените на 90-годишния вече Никола Лисичков, свидетел на посрещането и депортирането на евреите от Лом през 1943 г.

Елин Тодоров пък препредава спомените на своята майка Шели Цветанова, в чиято биография са записани над 50 участия в оперети, както и в три мюзикъла. Многократно е награждавана за своята творческа дейност и е удостоена със званието "Почетен гражданин на Лом".

А на най-хубавото място в Лом, на брега на Дунав, има паметник, построен в памет на българските евреи, които са загубили живота си в лагерите на смъртта. Случилото се не бива да се забравя, то трябва да се предава на поколенията, за да не се повтаря никога повече, особено в 21 век.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23