Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църква и синдикати в защита на правото ни на почивка

Снимка: БГНЕС

Българският патриарх Неофит и президентът на КНСБ Пламен Димитров се обявиха против практиката да се работи в събота и неделя, както и през празничните дни. Според тях в тези дни може да се работи само в сферите с непрекъснат цикъл на производство. От Синода смятат, че работещите в събота и неделя се лишават от правото на почивка и от времето, отредено да посветят на Бога и на своите близки.


Невена Пекова потърси позицията на Белоградчишкия епископ Поликарп.

"Поддържам изцяло тази теза, тъй като ние, като християни знаем какво е съботата и неделята при духовното изграждане на човека. Цяла седмица човек работи и трябва да има поне един ден да поработи и за Бога, да се помоли. Опираме и до такъв момент, че при духовниците това не може да се осъществи, тъй като те са основно ангажирани в събота и неделя"- каза епископ Поликарп.

От Синода и от синдиката смятат, че на основание сумирано отчитане на работното време, се е зародила тревожна практика да се работи в събота и неделя, както и в празничните дни, като по този начин работещите се лишавали от правото на почивка. Галя Велчева е управител на заведение във Враца. Жоро Александров разговаря по темата с нея.

"Ако не се работи в събота и неделя, не знам как ще оцелеем. При нас това е пълен абсурд. Немислимо е в нашата сфера да се почива в събота и неделя"- каза Галя Велчева.

Попитахме жителите на Видин как оценяват идеята на синдикатите и църквата да се почива задължително в края на работната седмица.

"Частният бизнес едва ли ще позволи да се реализира тази идея. Ако се определи почасова работа, може и да се осъществи. Младите хора трябва да имат повече свободно време... Приветствам тази идея. Знам, че в Гърция, ако някой отвори магазина си в събота, е глобяван. Хората отдавна са въвели тази практика и си знаят работното време на магазините и си пазаруват... Частните предприемачи няма да спазят тази промяна, но аз съм "за" тази идея"
- казаха видинчани по темата.

Практиката е работодателят да засича работното време на работника в края на отчетния период и когато нормата е превишена, се счита за извънреден труд. Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, а продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. Според Църквата и синдикатите трябва да се предприемат действия по ограничаване на работата в събота и неделя само за сферите с непрекъснато производство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45