Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църква и синдикати в защита на правото ни на почивка

Снимка: БГНЕС

Българският патриарх Неофит и президентът на КНСБ Пламен Димитров се обявиха против практиката да се работи в събота и неделя, както и през празничните дни. Според тях в тези дни може да се работи само в сферите с непрекъснат цикъл на производство. От Синода смятат, че работещите в събота и неделя се лишават от правото на почивка и от времето, отредено да посветят на Бога и на своите близки.


Невена Пекова потърси позицията на Белоградчишкия епископ Поликарп.

"Поддържам изцяло тази теза, тъй като ние, като християни знаем какво е съботата и неделята при духовното изграждане на човека. Цяла седмица човек работи и трябва да има поне един ден да поработи и за Бога, да се помоли. Опираме и до такъв момент, че при духовниците това не може да се осъществи, тъй като те са основно ангажирани в събота и неделя"- каза епископ Поликарп.

От Синода и от синдиката смятат, че на основание сумирано отчитане на работното време, се е зародила тревожна практика да се работи в събота и неделя, както и в празничните дни, като по този начин работещите се лишавали от правото на почивка. Галя Велчева е управител на заведение във Враца. Жоро Александров разговаря по темата с нея.

"Ако не се работи в събота и неделя, не знам как ще оцелеем. При нас това е пълен абсурд. Немислимо е в нашата сфера да се почива в събота и неделя"- каза Галя Велчева.

Попитахме жителите на Видин как оценяват идеята на синдикатите и църквата да се почива задължително в края на работната седмица.

"Частният бизнес едва ли ще позволи да се реализира тази идея. Ако се определи почасова работа, може и да се осъществи. Младите хора трябва да имат повече свободно време... Приветствам тази идея. Знам, че в Гърция, ако някой отвори магазина си в събота, е глобяван. Хората отдавна са въвели тази практика и си знаят работното време на магазините и си пазаруват... Частните предприемачи няма да спазят тази промяна, но аз съм "за" тази идея"
- казаха видинчани по темата.

Практиката е работодателят да засича работното време на работника в края на отчетния период и когато нормата е превишена, се счита за извънреден труд. Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, а продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. Според Църквата и синдикатите трябва да се предприемат действия по ограничаване на работата в събота и неделя само за сферите с непрекъснато производство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27