"В Община Видин няма омбудсман, затова с дейностите, които той би извършвал, е натоварена общинската администрация. Жалбите, които имат гражданите и фирмите, се внасят в писмен вид в Информационния център на Общината"- това обясни младши- експертът "Общо деловодство" към Община Видин Теодора Вълчева, в разговор с Анжела Каменова.
В Община Мездра също няма длъжност "общински омбудсман". Сътрудникът ни Петко Котларски разговаря с Нина Данколова - секретар на Общината.
"Причината да нямаме общински омбудсман е основно финансова. Имаме разработена процедура за обслужване на граждани при жалби и оплаквания от тяхна страна. Може би в следващия кметски мандат проблемът с тази длъжност наистина ще се реши"- каза Нина Данколова.
Сътрудникът ни от Козлодуй Ния Паскалева попита жителите на крайдунавския град търсят ли съдействие от Общината при възникнал проблем.
"Не ми се е налагало да търся съдействие от Общината, но ако ми се наложи ще потърся съдействие от Информационния център ... Има доста неща, за които бих потърсила съдействие от Общината" - казаха в анкетата жителите на Козлодуй.
И в Белоградчик няма общински омбудсман, но сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с кмета на общината Борис Николов за проблемите, които жителите поставят за разрешаване.
"В нашата община имаме създаден добър ред за реакция при подаване на сигнал от гражданите. Единият начин е чрез устна, а другият чрез писмена жалба. Не са много сигналите, подавани през годините на моя мандат, като на всички сме отреагирали адекватно и в срок"- каза Борис Николов.
В Кула хората обикновено отнасят своите проблеми до кмета и секретаря на Общината. Сътрудникът ни Христела Александрова разговаря с Иванка Велкова, секретар на местната управа.
"Търсят ни от различни краища на страната и дори и от чужбина. Проблемите им най-често са свързани с пресъздаването на актове по гражданско състояние на български граждани, живеещи на чужда територия. Много често ни търсят и за даване на ЕГН на граждани, придобили българско гражданство с указ на президента. Най- честите проблеми са свързани с услугата "личен асистент" и получаване на топъл обяд от възрастни и самотноживеещи хора"- каза Иванка Велкова.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..