Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На празника на пожарникарите- за ежедневието и мотивацията да спасяваш живот

16
Снимка: Радио ВИДИН
На 14 септември професионален празник имат служителите от структурите "Пожарна безопасност и защита на населението" при МВР. Пожарното дело в България има богата история и достижения, сравними в много отношения с развитите европейски страни. Редица поколения са дали своя принос за просперитета на пожарната сигурност. Днес ние ще ви разкажем за Регионалната структура "Пожарна безопасност и защита населението" във Видин.

Снимка"Териториалното звено е единна структура за аварийно-спасителна дейност в областта с 24-часово дежурство. Тук освен пожарникари работят и алпинисти, специалисти по радиационно разузнаване, хора, които оказват помощ при катастрофи или при спасяването на хора в бедствени ситуации, водно спасяване. Това показва, че нашите екипи трябва да са много добре подготвени, ние никога не спираме, постоянно правим тренировки"- разказа комисар Станислав Генчев, директор на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин.  

Постъпващите на работа в пожарната и в групите за аварийно спасяване и защита на населението идват с ясното съзнание, че работата е много отговорна, изисква се високо ниво на издръжливост. В ежедневието си се сблъскват с най-различни, понякога и опасни ситуации, които изискват мигновена реакция.

Снимка"Трудно е да се каже кой е най-големият пожар във Видин, може би този от преди години, когато се запали градското сметище. Тогава се наложи предислокация на хора и техника от други служби в страната, гасихме три дни. Не са за пренебрегване и скъсаните речни диги преди няколко години, когато се наложи да се събират сили на единната спасителна система"
- спомня си главен инспектор Георги Георгиев, началник на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението".

Един от най-младите кадри в Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин е младши инспектор- пожарникар Милен Сиянов. Постъпил в службата преди две години, когато бил на 26 и така осъществил детската си мечта.

Снимка"Да гася пожари е нещо, което винаги ме е привличало като дете. Така се случи, че след време станах такъв - професионално да мога да работя това. За физическата ми подготовка помага че съм спортист- играя във волейболния клуб в Белоградчик. Най-важно и в спорта, и в работата е дисциплината"- категоричен е младият пожарникар.

Независимо от сезона, работа за пожарникарите и хората от другите звена спасителни дейности винаги има- през лятото са пожарите, при лошо време- пътните инциденти. А времето за реакция е кратко.

Снимка"От получаването на сигнала има една минута пожарната кола да излезе от гаража, за да спасява живот. Ако е суша с високи температури, тогава имаме произшествия в полския и горския фонд. При валежи започват ПТП-тата, ако е снежно- има навявания, задръствания, евакуиране на хора. Работа за нас има по всяко едно време... Случват се и трагедии понякога, когато не стигнем навреме, трудно се преживяват..."
- убеден е инспектор Йосиф Йосифов от група Оперативен център към "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин.

За последните две години автопаркът на пожарната служба е обновен, като разполагат с нови и надеждни автомобили, с гордост разказват мъжете, с които разговаряхме. И си пожелават да имат по-малко трагедии.

Още за работата на служителите в "Пожарна безопасност и защита на населението" може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45