Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Независими ли сме като държава и като личности?!

Снимка: Радио Видин
Наистина ли сме независими като държава и като личности. За това говорим в "Посоките на делника" на 22 септември, когато България чества своята независимост.

Годината е 1908, когато в църквата "Св. 40 мъченици" правителството на Александър Малинов обявява независимостта на страната спрямо Османската империя. Поражда ли обаче тази голяма дата празнични емоции? Свързахме се по телефона с Юлий Йорданов, журналист, краевед, добре познат на нашата общественост в Северозападна България като ревностен изследовател и ценител на истинската история, като враг на белите петна в нея.
"Независимостта на България е официален празник, който би трябвало да бъде национален. А що се отнася до това, че някои го ползват само като почивни дни, то е въпрос на организация и вината трябва да търсим в самите себе си. Ние не можем да оценим какво точно означава тази независимост. Според мен, независимостта е едно състояние на духа. Ако не беше извършен този акт от цар Фердинанд и от тогавашния министър- председател Малинов, България никога нямаше да бъде призната като свободна държава. Българинът е копнеел да бъде независим толкова много векове. В днешно време личността е поставена на сянка. Тази личност е убита от обстоятелството, че трябва да оцелява.", каза Юлий Йорданов.

Попитахме и някои наши представители на законодателната и местната власт от Северозападна България, наистина ли сме независими като държава и като личности.
"Зависими сме, за голямо съжаление, малък народ и малка държава- няма начин да не е зависима...Независимостта на българина- това е само едно илюзорно название, ние сме тотално унищожени...Трябва да имаме вътрешното усещане и самочувствие, че сме независима държава...Всеки човек слага рамките на своята независимост, а по отношение на държавата- трябва да се стремим към по-голяма независимост."

Откритият паметник на опълченци в Криводол; снимка: Жоро АлександровНаистина ли сме независими като държава и като личности? И считаме ли за нужно да отбелязваме бележитите дати в нашата история. Точно на днешния ден във врачанската община Криводол откриха паметник на опълченци, защитавали България по време на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. "Монументът е построен с дарения на признателните потомци. Освен откриването на паметника, в града имаше и прояви, с които отбелязахме Независимостта на България.", каза Христина Кръстева, главен библиотекар в Народно читалище "Никола Вапцаров 1924".

Нужно е наистина да отпразнуваме подобаващо една от най-блестящите дипломатически акции в най-новата ни история. Нищо, че някои историци и патриоти ни казват, че винаги сме били на страната на губещите. Пламен Коцев записа мнението на видинчани, наистина ли сме независими като държава и като личности.

"В никакъв случай не сме независими. То е ясно от всичко, което се случва в политиката ни- външна, вътрешна и т.н... За празнуване- празнуваме, но по същество- къде ни е единността?"

И две слушателски мнения по повод Независимостта: "Независими сме само в мечтите си, но за тях остава все по-малко време- трябва да оцеляваме." и "Никога няма да бъдем независими и днес е празник на тази независимост."

Все пак можем да се опитаме да почетем днешния празник искрено и истински, защото 22 септември е една от малкото дати, в която заслуга за развитието на България има най-вече дипломацията.

Още по темата, наистина ли сме независими като държава и като личности чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45