Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Независими ли сме като държава и като личности?!

Снимка: Радио Видин
Наистина ли сме независими като държава и като личности. За това говорим в "Посоките на делника" на 22 септември, когато България чества своята независимост.

Годината е 1908, когато в църквата "Св. 40 мъченици" правителството на Александър Малинов обявява независимостта на страната спрямо Османската империя. Поражда ли обаче тази голяма дата празнични емоции? Свързахме се по телефона с Юлий Йорданов, журналист, краевед, добре познат на нашата общественост в Северозападна България като ревностен изследовател и ценител на истинската история, като враг на белите петна в нея.
"Независимостта на България е официален празник, който би трябвало да бъде национален. А що се отнася до това, че някои го ползват само като почивни дни, то е въпрос на организация и вината трябва да търсим в самите себе си. Ние не можем да оценим какво точно означава тази независимост. Според мен, независимостта е едно състояние на духа. Ако не беше извършен този акт от цар Фердинанд и от тогавашния министър- председател Малинов, България никога нямаше да бъде призната като свободна държава. Българинът е копнеел да бъде независим толкова много векове. В днешно време личността е поставена на сянка. Тази личност е убита от обстоятелството, че трябва да оцелява.", каза Юлий Йорданов.

Попитахме и някои наши представители на законодателната и местната власт от Северозападна България, наистина ли сме независими като държава и като личности.
"Зависими сме, за голямо съжаление, малък народ и малка държава- няма начин да не е зависима...Независимостта на българина- това е само едно илюзорно название, ние сме тотално унищожени...Трябва да имаме вътрешното усещане и самочувствие, че сме независима държава...Всеки човек слага рамките на своята независимост, а по отношение на държавата- трябва да се стремим към по-голяма независимост."

Откритият паметник на опълченци в Криводол; снимка: Жоро АлександровНаистина ли сме независими като държава и като личности? И считаме ли за нужно да отбелязваме бележитите дати в нашата история. Точно на днешния ден във врачанската община Криводол откриха паметник на опълченци, защитавали България по време на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. "Монументът е построен с дарения на признателните потомци. Освен откриването на паметника, в града имаше и прояви, с които отбелязахме Независимостта на България.", каза Христина Кръстева, главен библиотекар в Народно читалище "Никола Вапцаров 1924".

Нужно е наистина да отпразнуваме подобаващо една от най-блестящите дипломатически акции в най-новата ни история. Нищо, че някои историци и патриоти ни казват, че винаги сме били на страната на губещите. Пламен Коцев записа мнението на видинчани, наистина ли сме независими като държава и като личности.

"В никакъв случай не сме независими. То е ясно от всичко, което се случва в политиката ни- външна, вътрешна и т.н... За празнуване- празнуваме, но по същество- къде ни е единността?"

И две слушателски мнения по повод Независимостта: "Независими сме само в мечтите си, но за тях остава все по-малко време- трябва да оцеляваме." и "Никога няма да бъдем независими и днес е празник на тази независимост."

Все пак можем да се опитаме да почетем днешния празник искрено и истински, защото 22 септември е една от малкото дати, в която заслуга за развитието на България има най-вече дипломацията.

Още по темата, наистина ли сме независими като държава и като личности чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28