Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без мобилни телефони в час- възможно ли е?

Депутатите забраниха използването на мобилни телефони в клас с приети на второ четене текстове в закона за образованието. Миналата седмица от просветното министерство забраниха на учениците да посещават учебните часове с мобилни телефони. Апаратите задължително трябва да са изключени, гласи министерската заповед. Някои учители я посрещнаха с радост, а ученици пък се бунтуват като организират и групички в интернет. Всяко училище ще трябва да изготви и свой етичен кодекс.

Приложима ли е новата министерска заповед за нормите в училище? Попитахме Тони Герасимов, директор на ОУ "Отец Паисий" във Видин как оценява промените.

"Има резон в това решение, но трябва да разграничим нещата. Телефоните, които служат само за провеждане на разговори с техните родители, не са пречка за учебния процес. Но телефоните с допълнителни екстри като интернет и други електронни игри наистина пречат"
- каза за Радио ВИДИН Тони Герасимов.


Свикнали с телефоните си и чата, учениците трудно ще успеят да слушат скучните уроци, вместо да проверяват пощата си във Фейсбук. Потърсихме и преподавателите. Мария Димитрова е начален учител във видинско училище.

"Ще бъде трудно в началото да се въведе подобна забрана, особено в по-горните класове. Обикновено, когато им звънят телефоните, ги пускаме в коридорите, за да си проведат разговорите" - каза учителката.

Марио, Денис и Емануил са съученици от по-горните класове и са категорични, че мобилните телефони могат да им бъдат от полза.

"Понякога наистина е малко прекалено от страна на наши съученици, но не можем без да имаме достъп до телефоните си. Налага се да ги използваме и да сверим някаква информация по даден предмет. Всичко е въпрос на самосъзнание"- казват младите хора.

Стигаме и до поредния абсурд - телефоните са забранени, но не са предвидени санкции. За да спазят закона, учителите трябва сами да се разправят с младите хора. Тогава пък ще бъдат обвинени в посегателство към достойнството на ученика.

"Горещо подкрепям Закона за предучилищно и училищно възпитание, който забрани употребата на мобилни телефони в школата. Знам, че позицията ми ще предизвика вълнения сред тийнейджърите, но пък съм убеден, че ще срещне одобрение от страна на техните родители" - коментира сътрудникът ни от Враца Жоро Александров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27