Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хоспис за възрастни хора- мечтата на новия кмет на Винарово

Гинко Петров замени училищната скамейка с кметския стол- пак ще работи за хората

Снимка: радио Видин
Село Винарово се управлява от нов кмет. На местните избори хората гласуваха доверие на Гинко Петров- филолог по образование и учител, сега се е нагърбил и с решаването на хорските проблеми. Усилията си ще съсредоточи върху улиците. Както сам казва:

"Не може в 21 век да има село само с една асфалтирана улица!" Ще работи усилено и за разкриването на хоспис за възрастни хора, който ще е от голяма полза за застаряващото население, а и ще отвори някое и друго работно място за по-младите.

Снимка"Ще търсим съдействие и за разкриването на повече работни места за младите хора. Имаме идея да разкрием хоспис за възрастни хора, който да реши проблемите на застаряващото население и нуждата от адекватни грижи"- обясни Гинко Петров. Идеята е хосписът да се помещава в затвореното вече училище. Търси се неправителствена организация, с която да си сътрудничат за осъществяването й.

Във второто по големина село в област Видин едва крепят детската градина, защото децата намаляват. Има и с какво да се похвалят- нямат кражби или поне не толкова масово, както в други села от Видинско. Доволни са и от здравното обслужване, а с лекарства се снабдяват от подвижна аптека.

Сградата на закритото училище в с. ВинаровоНовият кмет се надява да отпуснат средства, с които да ремонтира сградата на кметството. Такъв не е правен никога от построяването на зданието.

Село Винарово има интересна история за произхода на жителите си. Етнографите казват, че някои от езическите ритуали, които се практикуват, като баенето и наричанията, са от прабългарския им корен.

"Във всеки втори дом е имало баячка, има няколко жени и сега. Те са на възраст вече, но могат да подготвят млади момичета- свои внучки, за обредите"- казва Гинко Петров.
Славяни, прабългари и траки вероятно участват в генезиса им. Външният вид на хората- скулите и цвета на кожата, както и любовта на местните към конете, говорят за прабългарския им произход. Това потвърди и Благуна Николова, преподавател по история и бивш кмет на Винарово:

Снимка"Мургавината на кожата, скулите, веждите, обичта към конете- почти всяко семейство е имало коне, това говори за прабългарския ни произход. Имаме и стари обичаи- например "Перияник",  древен сватбен ритуал. Сватбеното хоро в събота е уникално. Произходът му се свързва с перата, използвани от прабългарите. Показвали сме го на събора в Копривщица, имаме златен медал."

Старото име на селото било Чунгуруз, по-късно става Винарово заради лозята и хубавото си вино.

Още за Винарово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32