Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентина Вълчева: "Аз съм за съвместното съжителство. От девет години сме заедно, имаме едно дете, второто е на път. Чувствам се абсолютно сигурна във връзката си"

Брак или съвместно съжителство?

Кристиян Методиев: "Сватбата подсилва и увеличава силата на връзката между двама души, които споделят с близките си решението си да са заедно"

Снимка: Колаж Ваня Минева, Снимки: Кристи и Кристиян Методиеви, личен архив
Мечтаят ли все още момичетата в България да хванат букета на нечия сватба? Или съвременните жени предпочитат съжителството без брак?

"Бракове с помощта на нашата агенция подписват двойки предимно на възраст между 25 и 30 години- студенти, или стъпили си на краката млади българи, които работят в чужбина, деца на заможни родители. Те знаят какво искат, държат на бялата рокля, на фотосесиите, на блясъка на празненството, на изпълнението на всички ритуали по време на тържеството. Колкото и старомодно да звучи, бракът им дава сигурност и е един добре обмислен ход. Надявам се да е и дълголетен", коментира Татяна Кръстева, сватбен агент от Видин.

 "Младите предпочитат съвместното съжителство, не желаят да сключват брак. Да, сватбеното тържество е красиво, всяко малко момиче мечтае да бъде булка, но порасналите момичета предпочитат съвместното съжителство", казват в анкета видинчани.

Ромските двойки през последните години държат на брака, защото с брачното свидетелство в багажа заминават за страните от Стара Европа и там успешно се интегрират в схемите за семейно социално подпомагане- признават работещи в сферата за брачни ритуали от Северозапада. Тенденцията на самотните майки, с припознати деца, вече е демоде, защото парите за социално подпомагане у нас са много малко и българските роми предпочитат да се изнесат към Евросъюза.

А ето и малко статистика. В Българския Северозапад през 2014 година по области са сключени във Видин- 162 брака; във Враца- 352, а в Монтана- 444. За същия период са разтрогнати съответно във Видин- 122 брака; във Враца- 284, а в Монтана- 184.

"Гражданските бракове в град Враца за 2015 година са с 14 по-малко в сравнение с 2014-та", каза пред колегата Жоро Александров главният експерт към отдел "Гражданско състояние" към община Враца Ирена Върбанова:

"В България все повече хора предпочитат да живеят на семейни начала. Децата, които се раждат, са деца от т.н. фактически съжителства, като се припознават от бащите. Нараства като че ли броят на браковете, сключени в чужбина- на български граждани, или смесени бракове. В срок от шест месеца те са длъжни да представят акта за сключен в чужбина брак, които ние пресъставяме."  

На фона на намаляващите бракове е тревожна тенденцията, че разводите във Враца растат. Най-често се разделят млади двойки, които предпочитат да прекратят гражданския брак по взаимно съгласие, допълва картината Жоро Александров с информация от Районния съд в града под Околчица. Нито един регистър обаче не води на отчет колко развода са били завършени юридически през последните години. От друга страна и съпрузите не държат на семейните им драми да се дава гласност.

Само в първите дни на февруари в районния съд на Враца са били гледани 4 подобни дела. Последната тенденция е за разтрогване на бракове с по-дълга история. Като основни причини за развода адвокати посочват изневери, безпаричие и депресии, причинени вследствие на финансови несполуки. Икономическата миграция е другият бич на съвременното общество, тя също разделя семейства, защото в опита си да изкарат лесни пари зад граница, съпрузите охладняват един към друг.

"Мотивите за сключване на граждански брак са много грешни, ако са наложени отвън. Връзката на една двойка засяга само тях двамата. И само те двамата би трябвало да са преценили плюсовете и минусите от един брак. Дали се чувстват сигурни във връзката си, дали имат нужда от документа, за да се почувстват повече заедно... Аз за себе си съм преценила, че нямам нужда от такъв документ и съм за съвместното съжителство. Успешно го практикувам вече девет години, имаме едно дете, второто е на път. Чувствам се абсолютно сигурна във връзката си и не мисля да променям за сега статута", казва нашият днешен сутрешен коментатор Валентина Вълчева.

А според семейния терапевт Таня Кючукова кризите са естествена част от живота на двойките. И ако този факт се знае, разделите биха били по-малко. Независимо дали партньорската двойка е сключила брак или съжителства заедно.

"В партньорската двойка може да възникнат всякакъв род проблеми. Всяка двойка минава през т.н. нормативни кризи, още от формирането на двойката. Първата стъпка е отделянето от рожденото семейство. Силните чувства в началото са причина общото време да е почти всичкото време на двойката. Двамата са силно ангажирани един с друг. После идва един период на раздалечаване- вече "не сме същите"... Това е много важен момент за двойката. Двамата партньори имат нужда да се върнат към себе си, да се ангажират със занимания, които са индивидуални и лични. Изпитанието пред двойката е, че то трябва да се случва по договореност- да има яснота как точно се зачита личното пространство на партньора. Много от двойките не оцеляват в тази криза...", казва Таня Кючукова.

Отделянето от рожденото семейство е ключов момент за това как ще съжителства в свое семейство всеки човек, обяснява още семейният терапевт.

"И според мен това е много важно. Едно от основните неща, за изграждането на едно семейство, е в какви семейства са израснали двамата, които искат да живеят заедно. Не да бъдат за малко заедно, а да живеят дълго заедно. Семейството, в което си израснал, ти дава опит, за да прецениш ти какво искаш от живота, от собствената си връзка, къде са границите... Защото в една връзка всичко е въпрос на взаимни компромиси и отстъпки. И на говорене- да се обявяват проблемите, да се коментират, да се търсят решения. Не може да се очаква, че една връзка ще се крепи само на страстта, която е била в началото. Така че като отшуми страстта трябва да има ясни граници, които да очертават пространството на всеки един в двойката, за да оцелее двойката заедно", споделя Валентина Вълчева.

"Важно е да не се допуска дребните дрязги, които съпътстват едно съвместно съжителство, да ескалират до степен, в която двамата да не могат да си простят и заради нещо дребно да се преобърне каруцата. Няма проблем, който да не може да се реши в разговор. Трябва да се говори", убедена е Валя.

"Бъдете верни на себе си. Обичайте онези, които ви обичат. Човек е душа, чувства, емоции и мечти. Не се изхабявайте, защото гадното на най-яките неща в живота е, че отиват на кино за секунди. А това е твърде бързо да го спреш. Ако избирате да се обичате, бъдете могъщо смели, както и да се обичате истински, искрено и докрай. Рискувайте да вярвате в приказки, защото всеки един от нас е писател на собствената си история!", написа наскоро в социалните мрежи актьорът Захари Бахаров.

И за да имаме оптимистичен финал на темата днес- ето ви една красива история от Видин. Герои в нея са Кристи и Кристиян Методиеви, които са сключили граждански брак съвсем наскоро.

"Малко позабравихме напоследък хубавите традиции и това ни съсипва като нация. Традициите трябва да бъдат продължени. Сватбата подсилва и увеличава силата на връзката между двама души, които споделят с близките си решението си да са заедно. Преживяното е уникално. А когато възникват основания за конфликт, си припомняме какво сме си казали тогава- в онзи важен за нас миг, какво сме изживели", казва ми Кристиян.

Да, колкото и старомодно да звучи, бракът дава сигурност, когато е един добре обмислен ход. Дано при Кристи и Кристиян Методиеви това решение началото на един пълноценен, щастлив и дълголетен съвместен живот. Примери за това има- през изминалата 2015 година в Деня на християнското семейство в пенсионерския клуб на видинското село Ново село златната си сватба отпразнуваха две семейства: Грозданка и Любомир Енчеви и Светла и Богдан Янкови. Те бяха поздравени от 85-годишната кума на семейство Енчеви- Йорданка Бондова.
 
"Мило семейство, уважаеми гости, в Деня на християнското семейство, с подписа си удостоверявам петдесетгодишния съвместен живот на Грозданка и Любомир Енчеви и началото на следващия им юбилей! Техният житейски пример доказва истината, че "Вървят ли двама по дълъг път и път да няма, не ще се спрат!" Нека и през следващия петдесетгодишен период пламъкът на разбирателството и любовта да топли сърцата им и да се разнася от свещената песен НАВЕК! Бъдете дарени от Бога със здраве и от живота с късмет! Горчиво!", ваша кума: Йорданка Бондова.
 
"Нашият продукт на 21 ноември бе красив, романтичен, носталгичен, изпълнен със смях, хорá, песни и много, много цветя", си спомни за празника Гинка Иванова, председател на клуба.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45