Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почистихме ли гробищните паркове преди Великден

Снимка: Радио ВИДИН

В дните преди предстоящите християнски празници кметства и общини традиционно почистват гробищните паркове, за да могат хората да отидат до гробовете на своите близки. В "Посоките на делника" днес говорихме за това как се стопанисват и какво е състоянието на гробищата в по- големи градове от Северозапада, като Видин и Враца, и в по- малките населени места, като Чупрене и Остров.

"По принцип ние си чистим, но и хора от квартала предлагат услугите си. Трева много. Няма кой да дойте, остарели, болни хора има... Повече са хората, заминали за чужбина и са опустели гробищата... Никой не чисти и е обрасло в трева. За Великден идват хората да изчистят гроба... Гробното място на баба ми и дядо ми почиствам. Не са в много добро състояние. Ето виждате- ваза счупена, счупена плоча, каквото се остави, се взима. А нататък, ако видите за какво става въпрос... Новите гробища са почистени. За разлика от старите гробища, тук е по- добре. Ето, то се вижда...", казаха видинчани.

Ежегодно гробищните паркове във Видин се косят поне три пъти. Ежедневно се почистват от всякакви отпадъци.

Снимка"С полагането на покойника, за наследниците му се поражда правото на гробоползване. Наследниците са длъжни да поставят трайни надгробни знаци, с една дума паметници, и да ги поддържат, както и да почистват гробовете и окологробното пространство. Когато няма наследници, "Обреден дом" почиства всичко наред. Гробищните паркове са започвали да се косят около 5-10 май. Тази година поради това, че пролетта дойде твърде рано, един месец предварително косим. Както единия, така и другия гробищен парк. Но трябва да кажа, че гробищните паркове са около 200 декара и трима души с коси няма да могат да окосят така, както някои хора желаят. Наследниците трябва сами да почистват гробното място, защото те са го откупили. В ценоразписа имаме една услуга за целогодишно почистване на гробно място, която струва 60 лева", каза в студиото на Радио ВИДИН Стоян Костов, управител на общинско предприятие "Обреден дом"- Видин.

Почистването на алеите е грижа на Обредния дом. Всяка събота до двата гробищни парка пътуват автобуси по разписание.Разписанието на Линия №6

СнимкаПочистване на местата за вечен покой в момента се извършва и в по- малките общини. В община Чупрене гробищните паркове се чистят от младежите по програмата за заетост и безработните, които отработват 14 дни.

"Всички кметове са ангажирани и чистим гробищните паркове. Ще сме почистили за християнските празници. Ние си ги поддържаме, няма кой друг. Гробовете останаха, а ги няма хората, които да ходят на тях", коментира кметът на Чупрене Ваньо Костин.

Пролетното почистване е в пълна сила и в оряховското село Остров. Там основното чистене на гробищата беше в петък и събота.

"Ние сме чистили три гробищни парка. Така са от някога, защото са много махали. Само всеки да отиде да си изчисти самия гроб на близките. Нашето население застарява и няма как- където можем, почистваме", каза кметът Ирена Станкулова.

Два са гробищните паркове и във Враца. Времето позволи ръководството да се подготви от рано и да почисти района. Преди десетина дни основно са почистени отпадъците от предишната Задушница. Гробищните паркове се почистват и от граждани.

Николай Горнишки"Областният информационен център по програма ни предоставят четирима от затвора, хора с по- лек режим и много добре ни идват в този период. Защото знаете, че зеленината тръгва изведнъж и трябва да се коси. Искам да кажа на хората, които са ползватели на гробни места, че вече има решение на Общинския съвет за таксите. Че за 10 лева поемаме услугата за еднократно почистване на гроб. Тъй като много хора нямат тази възможност. За Великден и на нас предстои едно сериозно почистване и косене с освежаване", съобщи Николай Горнишки, управител на Общинско предприятие "Обредни дейности"- Враца. С него разговаря сътрудникът ни Жоро Александров.

От началото на годината има над 50 погребения. За година са около 620-630 за двата гробищни парка във Враца. С повишението на таксите се повишиха приходите и предприятието вече не е на загуба.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00