Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родна реч, омайна, сладка

Снимка: Радио ВИДИН

В навечерието на най- българския празник- 24 май, в сутрешния блок "Посоките на делника" с ученици, учители и директора на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин говорихме за уникалността на нашия език, грамотността, призванието да си учител.

Деси Сашова и Нина Петрова са ученички от 11 "г" клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Има ли трудности, които срещат с изучаването на българския език?

"Имам го като знание, но на всеки се случва да допуска грешки, колкото и малки да са те. Нашият език е един от най- трудните в света и не на всеки му се отдава. Едно от притесненията ми е за матурата догодина и изучаването на тези наши величествени български автори... На тестове допускам грешки, но това е нещо нормално... Трудно започна да става запазването на езика като граматика. С навлизането на технологиите повечето хора не пишат на кирилица, а с латински букви, което заличава езика... Един човек е грамотен, когато лексикалният му речник е богат...", смятат Деси и Нина.

СнимкаКакъв език говорят видинчани? Това попитах Мими Тодорова и Анжела Ангелова, учители по български език в училището.

"Книжовният език принципно се изгражда върху диалектите, които съществуват на територията на цялата страна. Нашият език, дори и да ни се струва, че е правилен, е част от северозападните диалекти и си има своите диалектни особености, които могат да доведат до езикови грешки. Най- характерната грешка е в използването на глаголите от 3 лице, множествено число от трето спрежение. Само те завършват на ме, всички останали глаголи не завършват по този начин. Ние във Видин можем да кажем "говориме", което е езиково неправилно. Езиково правилното е "говорим". Това понякога не го забелязваме като грешка... Много често в медиите можем да видим дори изтъкнати политически и културни дейци, дори и учени, които, за да покажат високото си ниво, в крайна сметка използват прекалено много чуждици и тази тенденция се прехвърля и върху младите хора, които след това в речта си наподобяват техния пример. Аз имам примера на моите професори, когато бях студентка, и с интерес слушахме лекциите на най- изявените български езиковеди, които говореха на правилен, разбираем български език и той беше интересен за всички нас. Сега тенденциите са по- различни, времената се промениха..."


Учениците най- често срещат грешки при писането и езиковата грамотност. Често, в бързината да напишат нещо, пропускат да проверят как се пише. Коментирахме и матурите- защо учениците срещат трудности с писането по зададена тема?

"Получава се така, защото висшите учебни заведения отвориха много широко врати и предишният стремеж на учениците да знаят, за да получат висока оценка, с която да влязат в добри специалности, сега някак си се изкриви, тъй като вратите са отворени, те могат да влязат и с по- ниска оценка. По- ниската оценка могат да получат и без да работят по последния- 41 въпрос... Максимумът, който могат да получат, е 70 точки, ако безупречно е решена тестовата част, което е малко повече от петица."

СнимкаБългарските учители имат повод за гордост, защото учителската професия е призвание и мисия. Стремежът да се търси материалното във всичко, вероятно е една от причините за липсата на интерес към тази професия, смята Мариета Георгиева, директор на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров":

"Много е трудно да се каже кога един учител е добър. Може би това личи от резултатите, от това, което завършилите усещат като резултат от работата. Дали, когато успяваш в нещо, си даваш сметка, че за това принос има учителят. Общата оценка идва с времето, когато завършилите могат да направят анализ какво се е случило. А ние просто се опитваме да бъдем максимално обективни, търсейки определени критерии, определена цел."

Мариета Георгиева каза още, че е много важно училището да се съобразява със съвременните технологи и потребности на учениците.

"Имаме предизвикателството да сме в условията на изключително интересни времена- на прага между техническата революция и епохата на информационното общество. Образователната система търси правилното решение, не само технологично, не само като организация, а най- вече като методи и подходи на работа. Защото това, което се е случило в последните 50-100 години в училище, трябва да бъде коренно променено, за да може да бъде в съответствие с това, което имаме днес като характеристики на младите хора."

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00