Накратко, депутати от Реформаторския блок предложиха промяна в Закона за местното самоуправление и местната администрация, която да изисква от общинската власт назначаването на обществени посредници (омбудсмани) във всички български общини с над 20 000 жители. Предложението е внесено в деловодството на парламента в последния ден преди лятната ваканция на народните представители. За общините, които имат по-малко от 20 000 души население, изборът на общински посредници ще е пожелателен.
По думите на народния представител от Реформаторския блок Вили Лилков, "в по-голямата част от българските общини, общинските съвети просто са едни органи, които изпълняват много често волята на кмета, много малко инициативи идват от тях. Това означава, че няма инициативи и от страна на общността. Когато съществува фигурата на омбудсмана, гражданите могат директно, чрез една независима политически институция, да правят своите предложения. И това в известен смисъл ще активизира и общинските съвети, защото препоръките на омбудсмана са не само за сведение, а и много често се налага да бъдат изпълнявани от общинските съвети. Има непознаване от страна на местната власт за институцията на обществения посредник. Не виждам основание за страх. Единственото, което могат хората да получат от омбудсмана, това е една допълнителна помощ.
Известен факт е, че първият обществен защитник в България е Илия Цанов, братът на Найчо Цанов, който е защитавал Ботевите четници пред турския съд. Видин е бил пример в онези години, че е дал първия обществен защитник на страната ни. Видин има с какво да се гордее в това отношение и смятам, че е нормално да избере омбудсман", каза още Вили Лилков.
"Вече смятам, че е съвсем нормално да го има омбудсмана. Миналия път, когато беше внесено предложение за омбудсман за Видин, смятахме, че е един излишен разход за общината, която беше все още в тежко финансово състояние. Сега, като разглеждаме внимателно какво е състоянието на общините, които имат омбудсман, се оказва, че може би защото са избрани подходящи хора или защото хората вярват на омбудсманите, тези общини, които имат такива обществени посредници, се ползват с изключително доверие на гражданите. Това предложение най-вероятно ще бъде одобрено от парламента, но аз смятам, че трябва да се даде шанс и на общините- да не ги задължаваме", заяви председателят на Общинския съвет във Видин Генади Велков.
Темата коментира и председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов. Според него, "функциите на омбудсмана ги има и в действащата ни общинска уредба. Ние имаме комисия по жалби на гражданите, всеки от общинските съветници постоянно се среща с гражданите, на заседанията на Общинския съвет е възможно, има такъв ред, гражданите да зададат своите питания и въпроси, кметът на общината има приемна всеки втори петък от месеца. Не виждам голям смисъл в Монтана да има още един човек, който да отговаря за едно и също нещо, за което вече има изграден механизъм или изградена институция за това. Ако стане задължително, ще се съобразим и ще проведем съответната процедура. Ние си работим достатъчно добре и без омбудсман."
Белоградчик е община с по-малко от 20 000 души население, там изборът на общински посредник ще е пожелателен. Кметът на общината Борис Николов коментира, че имат нужда от омбудсман, "защото все още недостатъчно на високо ниво е културата за защита на интересите на населението. Много важно е обаче, как ще бъде назначен омбудсманът, от кого и кой ще му плаща. Ако той ще е зависим пряко от кмета или от Общинския съвет, ефективността му значително ще спадне. Зависи от законовите промени. Не мога да не кажа и това, че в България в последните 20-ина години се създадоха толкова много агенции, комисии, комитети за какво ли не, които се покриват и препокриват. Това показва, че не е достатъчно ефективно нивото на обслужване на населението."
Още по темата за градския омбудсман чуйте в звуковия файл.
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..