Срещнахме се и с кмета на Средогрив Красимир Кирилов, който е на поста вече 4 мандата. Занимава се с проблемите и радостите на съжителите си много години, знае всеки дом и всеки човек. Със съжаление ни казва статистиката за намаляването на населението в последните години и липсата на млади хора.
Но, както се казва, надеждата крепи човека- това, че някой ден повече чужденци ще научат за красивия пейзаж, чистия въздух и прохладните води на преминаващата през селото река Лом и че ще пожелаят да живеят тук, и ще върнат живота в селото. А надеждите им не са съвсем безпочвени, защото казват, че са интернационално село.
"Имаме празни къщи, но не са чак толкова много. Имаме си чужденци- руснак, който си купи къща до площада, къща на англичанин имаме и белгиец, който има овцеферма и прасета. А как се вписват в пейзажа ли- ами, налага ни се да учим езици"- разказа ни кметът.
Лятото тук е прекрасно, навсякъде цари спокойствие, в селото са много от наследниците, които иначе живеят далеч, в суетата на града. С трепет чакат и откриването на ловния сезон. Местната ловна дружинка е от 15-ина ловци.Малка ферма в село Средогрив имат Ирина Славчева, която е от Белоградчик и белгиецът Филип Лотле. Те се надяват да докажат, че и в България е възможно малко стопанство със затворен цикъл на производство да се самоиздържа. За целта се надяват да успеят да развъдят специалната порода белгийски прасета, които са с малко мазнина, но пък достигат до 400 кг. Във фермата имат и овце.
В Средогрив имат пощенски клон, който, както и другите подобни, е две в едно- магазин и поща. Тук работи Елена Еленкова, за по 4 часа всеки ден. Други 4 часа от деня й преминават в читалището, където работи и с местните самодейци.
"Към читалището имаме малка самодейна група, събираме се на празници, ходим по събори, където ни поканят. Имаме си и група готвачи, правят бел муж, баница с ориз, косачко кисело и други местни специалитети"- каза Елена Еленкова.
Целия репортаж за живота в село Средогрив може да чуете в звуковия файл.
Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..
Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации. Растителни мазнини вместо мляко в..
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..
След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..
Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...