Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В края на лятото, миг преди зимата...

Или за готовността на центровете за временно настаняване да приютят през студената част от годината хората без дом

Дядо Боян
Снимка: Ваня Минева


Ранната есен носи ленивата тъга за застигащата ни поредна смяна на сезоните- смяна неизменна както в природата, така и в човешкия живот. Крачим към средата на септември. А когато в името на месеца отново се яви буквата "р", трябва да сме готови за зимата. По поляните цъфна жълтият минзухар, наричан в народните ни приказки "кърпи кожух". Нощите вече са хладни- въздухът е влажен, а температурите не по-високи от 10-12 градуса...

И така, в края на лятото, миг преди зимата, в рубриката "Общество" на "Посоките на делника" по Радио ВИДИН си говорим за готовността на центровете за временно настаняване да приютят през студената част от годината хората без дом. При какви условия може да се ползва тази социална услуга и за колко време? Има ли след бездомните стари хора и деца?

Сутрешен коментатор по темата е заместник кметът "Хуманитарни дейности" в Община Видин Венци Пасков. А влизаме в нея с историята на един възрастен човек- дядо Боян, която звучи като сюжет за филм, но фактите в която история за жалост са съвсем истински. Факти, които са урок за всеки, който високомерно мисли, че един път наредил живота си, всичко ще си остане така и никой и нищо няма да нарушат постигнатото благополучие.

"Бях женен. В Оряхово. Работих в Съюза- в Архангелск. Зет на къща отидох. Къщата беше плетница. През 1977 година имаше земетресение. Падна къщата. Зимам жената, отивам в банката и обяснявам, че имам рубли и искам да прехвърлим на нея тия пари, които изкарвам в Съюза- да може тя да тегли и да правят къща. Тук правят къща, аз в Съюза работя. Идвам си отпуск- жената си хванала приятел... Не можах да изтърпя. Подадох документи за развод. Разведохме се, ма къщата нейна- защото в двора на баща й построена. Една стаичка ми се падаше. Но не можах да остана там. Дойдох в Брегово. Ембаргото беше. Прекарвах бензин в Сърбия. Добри пари вадех. Една дъщеря имам. Завърши за акушерка. Решила да заминава за Италия и ме намери- да й дам пари да замине. Никога повече не ме потърси. Къде е сега, какво е, нищо не знам... Продадох колата, дадох й пари. Ожених се за една жена от Куделин- Лозана. Добре живяхме с нея. Но се разболя и почина. Децата й продадоха къщата и аз останах на улицата... Самичък..."

Такава бе житейската история на дядо Боян към есента на миналата година... Тогава той се справяше горе-долу сам с храненето и грижите за личния му тоалет, разпределяше малката си пенсия, имаше си своите човешки претенции и надежди към живота... Реших да ви я разкажа сега, защото точно за хора като него центровете за временно настаняване са началото на едно друго съществуване- когато вече не можеш сам и трябва да се примириш със съдбата си. Какво институциите могат да направят, питам моя събеседник днес- Венци Пасков.

"В областта има един Център за временно настаняване, той е в община Видин, с капацитет 10 места. Той беше във Видин, на адрес "Искър" №5, а от това лято е преместен в село Гомотарци, в сградния фонд на бившия Дом за деца с увреждания. По принцип настаняването става от Дирекцията "Социално подпомагане". Първата стъпка е да бъде направен медицински преглед на бездомния. Ако няма документи за самоличност- такива му се изваждат. Ако лицето няма никакви доходи, престоят му в Центъра за временно настаняване е за сметка на самия център. За лицата, които получават пенсия за старост или по инвалидност, месечната такса за престой е 50% от доходите им. Има случаи, в които настанените имат право да получават пенсия, но по някаква причина не са подали документи за това. Тогава социалните работници в Центъра им помагат да уредят това си право. Настаняването в Центъра е свободен тип услуга, за срок от три месеца, но ако за това време лицето не се е устроило, а метеорологичните условия са лоши, този срок може да бъде удължен. Ако се установи, че лицето е със сериозни заболявания, можем да го прекараме на ТЕЛК- да се категоризира и вече да се търси решение- съобразно заболяването, да бъде настанен в специализирана институция- центрове от семеен тип, домове за възрастни... Екипът на видинския Център за временно настаняване е в постоянна връзка със сродни институции- Кризисния център, центровете от семеен тип, домовете за деца, лишени от родителска грижа. Различен е подходът, когато се установи, че бездомният е с психични проблеми. В повечето случаи те са неосвидетелствани. Всеки случай се решава индивидуално. Почти винаги социалните работници са и консултанти на настанените в Центъра- те преценяват проблема, насочват, помагат", разясни Венци Пасков.

Примери от практиката си споделиха Анета Георгиева- социален работник в Центъра за временно настаняване във Видин и Роми Василева, управител направление Социални услуги и здравни дейности в Община Видин. Чуйте ги в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35