Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закриването на училища във Видин- неизбежна необходимост или най-лесното решение?

Предложение за сливане на видинските училища "Христо Ботев" и "Отец Паисий" ще бъде разгледано, и най-вероятно- прието, на предстоящото заседание на Общинския съвет, което ще се състои следващата седмица- на 1 февруари. Така училище "Христо Ботев", което е с 40-годишни традиции и огромна база, ще остане в историята. Работата по оптимизация на училищната мрежа във Видин започна в средата на миналата година, когато бе създадена и експертна комисия, която изготви Общинските стратегия и програма за оптимизация на училищната мрежа.

Трудно развиващата се икономика и високата безработица в региона водят до обедняване на населението и трайна тенденция на обезлюдяване. Тези процеси, както и демографското застаряване, засягат пряко областния център Видин, се казва в мотивите към предложението. Отчетено е, че в последните пет години все по-малко деца се раждат и остават да живеят в община Видин. През 2010 година родените и регистрирани по настоящ адрес във Видин деца са били 514, докато през 2015-а те са едва 372, а броят на всички ученици през последните пет години е намалял с 557- от 5899 през 2010 до 5342-ма през 2015 година. Именно заради тези негативни тенденции изкуственото поддържане на относително голям брой училища- общо 13 общински и 4 държавни в община Видин, води до неефективност на разходите и допълнително забавя процеса на инвестиране в повишаване на качеството на образованието, обясняват авторите на предложението.

През настоящата учебна година в училище "Христо Ботев" учат едва 74 деца в 7 паралелки, въпреки че ежедневно се превозват ученици от селата Генерал Мариново, Дружба, Каленик, Новоселци и Пешаково. В Основно училище "Отец Паисий" броят на учениците е 126, разпределени в 8 паралелки, част от тях- маломерни. След като бъде взето решението, ще се кандидатства за около 400 000 лева от Националната програма за оптимизация на училищната мрежа, с които ще бъде извършен ремонт и ще се закупи оборудване за приемащото училище. Според директорите на двете засегнати училища тази крайна мярка дори е закъсняла, остава обаче проблемът с педагогическия персонал, който ще загуби работата си.

Какво ще се случи със сградата на учебното заведение, което предстои да бъде закрито, и с учителите, които работят там, обясни заместник-кметът на Община Видин Венци Пасков:

"Община Видин има визия за сградата, за да не пустее и да не се разрушава. Идеята е да я предоставим на Русенския университет, който има намерение да разкрие филиал във Видин и да приема по около 120 студенти на година. Ако това не се случи, имаме идея за разкриване на комплекс с услуги в социалната сфера. 11 души е персоналът на училището, от които 7 са педагогическите кадри. Преговаряме с Регионалното управление на образованието да се търсят варианти за учителите."

Процесът, за съжаление, няма да спре дотук, отчитат от Общината. Следващото закрито училище вероятно ще е "Климент Охридски". В него в момента учат достатъчно за капацитета на сградата ученици- около 120, но ако броят им намалее следващата учебна година, ще се наложи отново преструктуриране. Вече се мисли и за това- големите видински училища, в които учат по около 800-900 ученици, да ползват по две сгради, защото скоро ще бъде задължително учебният процес да е едносменен.

Защо новината за закриване на училище, като че ли не предизвика особен интерес и обществена реакция във Видин?

Имаше ли дебати около това решение, попитахме Мариета Георгиева, член на Постоянната комисия по образование към Общинския съвет и директор на видинска гимназия:

"Да има промени в структурата на образователната мрежа във Видин категорично е наложително- нещата не могат да продължават така и вървят в тази посока вече доста години, и доста години нямаше воля, смелост, отговорност да се вземе решение, да се демонстрира общинска политика в тази сфера. За мое учудване това решение беше взето без особени коментари, противоречия, обществени вълнения. Вероятно причината за това е, че вече фактите са толкова красноречиви, че не подлежат на особени съмнения. Проблемът е, че стигнахме дотук и позволихме това нещо да се случи по този начин. Тъжното е, че демографският проблем в града, социалният състав, нивото на общественото мнение, на обществената активност, са паднали до такова критично положение, че дори не може да се получи и реакция. Тъжното е, че ситуацията ще става все по-зле и по-зле..."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35