Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданското общество в Румъния и... България

"Когато гражданското общество в България осъзнае своята сила, тогава никой не може да ни манипулира"

2
Снимка: БГНЕС

Стотици хиляди участват в нестихващите протести в Румъния. Те първоначално бяха провокирани от решението на новото правителство да приеме спешен указ, който би позволил на служители на изборни длъжности и заподозрени в злоупотреби бизнесмени, да избегнат частично преследвания и санкции. Въпреки че спорното решение бе отменено, протестиращите, които излизат всеки ден от 22 януари насам, вече настояват за оставката на правителството. Това е най-масовият протест в северната ни съседка след падането на комунистическия режим през 1989 г.

Видинчанинът Георги Георгиев, председател на гражданско движение БОЕЦ, се включи лично в протестните действия в съседна Румъния:

"Бяхме в Крайова и подкрепихме нашите съседи, нашите приятели в Румъния, водени от убеждението, че тази битка няма граници- това е битката за справедливост, битката срещу корупцията. Разликата между България и Румъния е в това, че там хората в момента отстояват нещо, което вече са постигнали, а ние тепърва трябва да постигаме и чак след това да го отстояваме. СнимкаРумънците ни прегръщаха и ни благодаряха, въпреки че ние трябваше да им благодарим за енергията и за примера, който ни дават- едно осъзнаване на силата на гражданското общество. Другата разлика е, че там прокуратурата има доверието на народа, а при нас прокуратурата е олицетворението на чадъра върху мафията. При нас проблемът е загубата на инстинкта на гражданското общество, румънците са осъзнали, че те са суверенът, че те чертаят своят път и няма да позволят отклонение от този път. Искрено се надявам, че и българите, виждайки примера в Румъния, ще осъзнаят своята сила и ще се изправят в отстояване на своите права и ценности и това е пътят. Нашите политици живеят в някаква своя си реалност и този разрив между обществото, неговите проблеми и нашите политици все повече се задълбочава и това рано или късно ще доведе до такъв взрив."

"По мое наблюдение гражданското общество в България не може да се каже, че е заспало, а по-скоро е отчаяно от това, че вече 30 години състоянието на обикновения човек не става по-добро. Повечето хора имат ясна позиция какво трябва да се промени, но може би не как може да се промени. Много ме радва това, което се случва в Румъния, защото е хубаво да има такъв пример от наша съседка, който да ни подтикне и нас... Нашият народ е изгубил инстинкт за самосъхранение и това показва, че в нашата страна не може да се случи като в Румъния, освен ако не започнат да ни бесят масово по улиците, за да може някой да се възбунтува. Може да стане и ако ни поведе някой от властта, някой, който има сърце- някой като Левски... Няма да се случи скоро при нас- няма желание...", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Потърсихме мнението и на Искрен Дилов от Враца, когото определят като родолюбив българин, непоколебим в желанието си за по-добър живот в България, чест участник в протестни действия:

Снимка"Това трябва да се случи и у нас. Нямаме избор, ако искаме нещата да се променят. Въпросът е, че много ни се обяснява отвсякъде как нищо не зависи от нас, как това или онова е правилно. Първо хората трябва да се научат да мислят и да преценяват, за да не могат да бъдат манипулирани. Хората усещат, че нещо трябва да се промени, но понеже не знаят какво, а и им е по-лесно да вярват в това, което някой им казва, взимат посока, която им е най-симпатична или най им харесва и общо взето накрая всеки дърпа на различна страна, като "орел, рак и щука", а ползата от цялата работа е никаква. Ако ние сами не намерим кой да свърши работата и да се включим във вършенето на работата, няма кой друг да го направи вместо нас."


"Когато гражданското общество в България осъзнае своята сила и си поставим ясни цели, тогава никой не може да ни манипулира", добави Георги Георгиев.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49