Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как българското европредседателство може да повлияе за развитието на Северозапада?!

Снимка: БГНЕС


Гледната точка е на хора от малки населени места в Северозапада, както и на добре познати имена за видинската общественост- Мартин Дончев и проф. Вили Лилков.  

Правителството на България определи темите конкурентоспособност, кохезионни фондове и култура за свои приоритети по време на председателството на страната ни на Съвета на Европейския съюз. Очаква се на 23 юни, преди заседанието на Съвета на ЕС, премиерите на Естония, Австрия и България да се подпишат под тези приоритети, с което ще се даде старт и на поредното ротационно председателство. За този мандат те са: първо- заетост, растеж, икономическо развитие, единен съюз, включително енергиен, дигитален съюз. Вторият приоритет е безспорно сигурност и миграция. България поставя тук своя специален фокус за българското председателство- визията към Западните Балкани. На трето място е ЕС след Брекзит, мястото и ролята на съюза на глобалната политическа сцена. 

Как биха могли да спомогнат за развитието на Северозападна  България избраните национални приоритети, най-общо казано, трите К - конкурентоспособност, кохезия и култура?!

Когато България се подготвяше за влизане в ЕС, Мартин Дончев беше областен управител на Видин, а когато влезе, през 2007 година, беше заместник областен управител. Има широк поглед върху това, как изглеждат нещата днес, с оглед на това, че след малко повече от шест месеца ще председателстваме Съвета на ЕС. По думите му, "до момента българското правителство не е провеждало регионална политика- да се подпомогнат най-изостаналите и то видимо. Такава видима подкрепа чрез европейските фондове не може да се каже, че има. Трябва да се въведе идеята, че трябва да има някакво планиране, което да подкрепя регионите. Това планиране трябва да е национално, т.е. българската държава да иска да подкрепи някой от своите изостанали региони. Да предвиди средства в бюджета по някаква програма, която обаче да води до конкретни резултати, а европейските средства би трябвало да са просто допълнение. И тази програма да се отчита на определен период. Преди време, когато Соломон Паси бе във Видин за представянето на своя книга, вечерта, говорейки си, се роди една идея. Той предложи да се представи пред българското правителство това, министрите на транспорта от председателството да заседават във Видин. Напълно е възможно да се организира. Не виждам никакъв проблем видинските народни представители, кметовете на общините и обществеността, ако им харесва тази идея, да я поставят пред българското правителство. Това означава, че Видин ще бъде домакин на срещата на министрите на транспорта, което конкретно отива на града ни и на региона, защото ние сме транспортен център."


Според проф. Вили Лилков, "европредседателството е големият шанс на Северозапада през следващите години, защото като цяло регионът е проблем не само за България. Той е проблем и за целия Европейски съюз, защото е най-изостаналият. И това вече е проблем на Европа! И би трябвало областните управители и кметовете в Северозапада да извършват една много сериозна подготовка, за да могат да запознаят всички евродепутати и отговорните фактори в ЕС в детайли, с проблемите на региона. Това означава да се изведат по общо съгласие най-важните приоритети на тези три области като инфраструктурни проекти, да се оценят много внимателно потенциалите за развитие. Категорично културата е едно от възможните направления, в което може да се развива Северозападът. И да се постави въпросът за директна европейска помощ към Северозапада. Чрез бюджета и чрез европейските програми, Северозападът не би могъл да получи това, което му се полага и това, от което се нуждае. Допълнително смятам, че бизнесът от Северозапада също трябва да има думата в подготовката на това домакинство."
 

Още от разговора със събеседниците, както и коментарите на хора от малки населени места и слушатели от Северозапада, чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19