Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще намали ли корупцията антикорупционният закон?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" по темата говорят юристите Борислав Василев, Боряна Мусева и Явор Хайтов

До края на годината трябва да влезе в сила предложения от Правосъдното министерство Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. На 1 септември ще бъде проведено обществено обсъждане на проектозакона, следва междуведомствено съгласуване и внасяне в Министерски съвет, който пък да го внесе в Народното събрание.

Според Явор Хайтов, "пълна независимост при антикорупционното звено е трудно да се постигне. Въпросът е тя да бъде намалена до максимум, защото няма спор, че това звено трябва да "удари" министри, заместник министри, заместник министър председатели и т. н. Целта е да се демонстрира едно политическо желание за борба с корупцията и аз мисля, че и затова социалистическата партия се активира, внесоха такъв законопроект като контрапредложение. Има един момент, който трябва да отчетем и  той е следният, всъщност един от споровете е до каква степен президентската институция да бъде ангажирана с този орган. Мисля, че е добре да чуем и президента. Той все още не се е изказал на тази тема, защото не бива да забравяме, че той може да върне законопроекта, дори вече приет и на второ четене. При повторно приемане процедурата е малко по-сложна, така че е хубаво да чуем и президентската институция, за да се знае работят ли институциите в синхрон или не работят. И нещо повече, ако част от антикорупционното звено бъде и в прерогативите, и назначено с указ на президента, тук вече ангажираме за борбата с корупцията и президентската институция, което е хубаво да се дискутира това добре ли е или не е добре. Защото президентската институция не разполага с механизмите на властта, такива с каквито разполага, да кажем прокуратурата или изпълнителната власт, за да събира данни, за да разследва, проверява и т.н. и да бъде в духа на времето, както се казва. Да се направи така, че законът да бъде работещ, а не мъртвороден и да очакваме неща, които не биха могли да се случат. Считам, че е справедливо президентската институция да бъде ангажирана и част от служителите в антикорупционното звено да бъдат посочени от президента."



"Корупцията дали е по високите, или по ниските етажи на властта винаги е била, е, и занапред ще бъде престъпление. Това е деяние, което е залегнало в наказателния закон, включително и в българския наказателен закон. За да е работещ антикорупционният орган, най-важното и главното е, той да е независим. Така както е заложен законът на ГЕРБ, на мен ми е трудно да се съглася- с обикновено мнозинство от Народното събрание. Вярно, България е парламентарна република, обаче обикновено мнозинство от Народното събрание- това е все едно тази комисия да бъде назначена от министър председателя. По отношение на анонимните сигнали, би трябвало да се създаде гаранция за опазване живота, здравето, имуществото на гражданите, подали сигналите. Но по анонимни сигнали не би могло да се работи- от една страна, това е удар със сабята във въздуха по отношение на съответния антикорупционен орган в голяма част от случаите, а пък от друга страна, това би могло да доведе до определен политически и граждански произвол и нарушаване правата на гражданите", заяви Борислав Василев



"Този законопроект, който предстои да бъде обсъден, спокойно можеше да бъде приет и по време на управлението на БСП, и по време на вече прекалено дългото управление на ГЕРБ, които ако искаха да се борят с корупцията, вероятно нямаше никакъв проблем да приемат подобен закон много по-рано. Вярно е, има отделни дирекции и части, и други органи, които се занимават с противодействие на корупцията, но всички сме наясно, че те реално не работят. Този законопроект по-скоро има няколко функции, които са далеч от непосредствената цел- да се предотврати действително корупцията и първата от тях е, че трябва да се отмести вниманието от нефункциониращата прокуратура у нас, която всъщност е органът, който трябва да повдига и поддържа обвинението пред съда тогава, когато става дума за престъпление. И всъщност тогава, когато едно такова обвинение е проведено като хората, ние ще имаме осъдени, ще имаме лица, които се намират по висшите позиции в държавата, в затвора. В България има организирано нежелание за борба с корупцията. Има и опит да се привлече вниманието, че съществува такава воля- за борба с корупцията, като се приеме този закон. Не вярвам този закон да доведе до промяна, там нависоко, наистина нависоко", категорична бе Боряна Мусева.  


Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23