Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще спре ли войната на пътя с промените в Закона за движение

Началникът на Пътна полиция-Видин: Един от основните проблеми на уличното движение в града остава безразборното паркиране

Снимка: Жоро Александров

От 1 юли в Закона за движение по пътищата на страната бяха въведени някои основни промени. От приемането му през 1999 г. той е бил променян 69 пъти, което прави средно по 4 пъти на година. Според статистиката на "Пътна полиция" една от основните причини за тежките катастрофи е несъобразената скорост. Според новите промени, шофьорите, които карат с над 0.5 промила алкохол в кръвта, ще остават без книжка за срок до 18 месеца. Същата санкция важи и за употребилите наркотични вещества и/или отказали медицинско изследване. Шофьорите с до 0.8 промила алкохол в кръвта, остават без правоспособност за 6 месеца. Водачите с до 1.2 промила ще се наказват с лишаване от правоспособност за 12 месеца и глоба 1 000 лв. При повторно нарушение санкцията се увеличава на отнемане на книжката за срок от 1 до 3 години и глоба от 1 000 до 2 000 лв. При отказ на тест за алкохол шофьорът се наказва с лишаване от правоспособност за срок от 2 години и глоба от 2 000 лв. 

Видинчани не са настроени положително към промените в Закона за движение по пътищата. Според тях всичко опира до тяхното спазване и още по- строги санкции за нарушителите. 

"Може би трябва да се промени мисленето ни, защото страдат невинни хора ... Трябва да се въведат много по- строги мерки ... Просто полицията трябва да си върши работа и да им горчи хлябът, който ядат ... Всичко е въпрос на отговорност. Който пие и кара, трябва да бъде лишен веднага от правото да управлява автомобил... Въпросът е в прилагането на Закона, а не в промените в него. Ако той не се прилага, няма никакъв смисъл от промени" - казаха анкетираните по темата.


"Пътна полиция" ще има повече правомощия, каза главен инспектор Владимир Герасимов, началник на сектор "Пътна полиция" към Областната дирекция на МВР - Видин.


"Увеличени са правомощията на "Пътна полиция" да могат да налагат санкции на собственици, предоставили автомобила си за ползване на неправоспособни водачи. Премахнати бяха и знаците, с които бяха обозначени местата за контрол. Всички промени са насочени към подобряването на пътната безопасност, но винаги има нещо да се доизкусури. Вижда се, че не всички промени водят до подобряване на обстановката. Трябва да се направят и промени в методиката на работа на "Пътна полиция", както и в щата на институцията. Във Видин се работи с два пъти намален щат, при двойно завишени показатели. Статистиката не винаги характеризира правилно обстановката. Стараем се да сме толерантни към всички, които са на пътното платно, но нарушителите ще понасят своите наказания. Ние спазваме закона и сме длъжни да го правим и занапред. Апелирам към всички водачи на МПС също да го правят и по време на предстоящите панаирни дни във Видин да бъдат внимателни и да не употребяват алкохол, преди да седнат зад волана на автомобила си. Един от основните проблеми на уличното движение във Видин остава безразборното паркиране в градската част" - коментира началникът на сектор "Пътна полиция" Владимир Герасимов.


СнимкаСлед новите промени стана ясно, че за 1 месец ще бъде отнемана книжката на шофьор, който превиши максимално разрешената скорост в населено място с над 50 км/ч. Глобата за това нарушение в населено място е 700 лв., а извън населени места 600 лв. При превишена скорост с над 50 км/ч при превоз на опасни товари и обществен превоз глобата е 1000 лева. 

Крум Костов е зооинженер от Видин, който е и дългогодишен любител шофьор. Той скоро е получил фиш за превишена скорост в населено място, но има известни резерви към работата на органите на "Пътна полиция" и процедурата по връчване на фишовете за конкретно нарушение на пътя. 

"Получих фиша си два месеца след извършеното от мен нарушение. Бях превишил скоростта с 20 км/час на входа на Видин. Заснет съм с камера, но никаква информация повече. Мисля, че трябва да се пояснява на нарушителя по- подробно за какво плаща глоба и да се реагира по- бързо, а не след два месеца" - каза Крум Костов.


След промените от 1-ви юли младите шофьори вече ще получават 26, а не 39 контролни точки в талона, когато вземат първата си шофьорска книжка. Пълният размер точки ще им се дава след 24 месеца стаж зад волана. 

Движението в градски условия е един от проблемите на всички населени места в страната. Ще подпомогнат ли влезлите промени автомобилния трафик във Видин? Георги Борисов- един от дългогодишните автомобилни инструктори в крайдунавския град също коментира новите промени в Закона за движение по пътищата. 

"Контролът е занижен. Всеки спира кой, където си поиска. Трябва да се въведе техническа учебна година, защото повечето водачи са забравили правилника за движение. За съжаление, у нас важи юмручното право и всеки се саморазправя на пътя. Служителите на КАТ не си вършат работата. Може да се измени Законът сто пъти- не се ли спазва, няма никаква полза от него. В съседна Сърбия нещата са много по- сериозни и хората си спазват Закона. Страхът, че ще бъде глобен, кара всеки един водач да спазва правилата и така и трябва да бъде" - категоричен е Георги Борисов


Националната статистиката показва, че към настоящия момент около 600 души от общо 8 000 затворници излежават присъди в българските затвори, заради престъпления, свързани с движението по пътищата, като най-голямата група от тях са пияни и неправоспособни шофьори, както и такива, които шофират след употреба на наркотици. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32