Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще повиши ли пенсиите ни допълнителното пенсионно осигуряване

3
Снимка: Радио Видин

Допълнителното задължително пенсионно осигуряване е вторият стълб на пенсионната система и дава право на втора допълнителна пенсия на родените след 31 декември 1959 г. и възможност за получаване на пенсия за ранно пенсиониране на работещите при условията на първа и втора категория труд. Този вид осигуряване е регламентиран в Кодекса за социално осигуряване. То се осъществява чрез участие в универсални или професионални пенсионни фондове, които се учредяват и управляват от лицензирани пенсионноосигурителни дружества. В момента на пазара съществуват девет лицензирани пенсионноосигурителни компании, като всяка една от тях предлага три типа фондове. В първите - универсалните, се осигуряват всички, родени след 1959 г., освен ако след последната реформа отпреди година изрично не са избрали да се прехвърлят изцяло към държавния Национален осигурителен институт (НОИ). Вторите - професионални, са за работещите при тежки условия, които се пенсионират по-рано, и им осигуряват пенсия за този междинен период до достигане нормалната възраст за пенсиониране. Третите са доброволни, където всеки служител или работодател може да внася сума по свое усмотрение. 

Интересуват ли се видинчани от допълнителното осигуряване? 

"Не се интересувам, но се осигурявам. Не сме много запознати и нямам голямо доверие на тези фондове ... Нито ползвам допълнително пенсионно осигуряване, нито очаквам пенсия от България. Роден съм тук, но България ми е чужда. При тези цени на услугите в момента реалните пенсии трябва да са около 3 000 лева" - казаха анкетираните по темата днес. 

Участието във фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване става чрез подаване на индивидуално заявление, каза Стела Попиванова, представител за област Видин на частна пенсионноосигурителна компания. 

"Допълнителното задължително пенсионно осигуряване е задължителна част от пенсионната система в България и реално се осъществява от 2002 година. То се осъществява чрез акумулиране на средства в т. нар. "универсални пенсионни фондове". Тези фондове са поверени на пенсионни дружества, които управляват фондовете. Задължение на пенсионните дружества е да инвестират акумулираните средства от тези фондове, така че, когато дойде моментът за ползване на средствата под форма на втора допълнителна пенсия, освен натрупаните брутни вноски, да има и реализирана доходност, за да може човек да разчита на една сносна допълнителна пенсия. Пенсиите от универсален пенсионен фонд са допълващи и в никакъв случай не могат да достигнат размера на държавната пенсия, която ще бъде отпусната на лицето от държавното обществено осигуряване. От 2015 година законодателят даде право на хората да прехвърлят вноските си от частен пенсионен фонд към Националния осигурителен институт, но това е изцяло лично решение. Осигурените в универсален пенсионен фонд имат право на пожизнена пенсия, ако размерът на изчислената пенсия е не по-малък от 20 на сто от социалната пенсия към датата на пенсиониране. Само, когато размерът е по-малък, лицето може да си ги изтегли еднократно" - каза Стела Попиванова и допълни:

"Видинчани все повече ни търсят и ми прави впечатление, че са станали все по- питащи. За съжаление, напоследък ни търсят наследници на починали млади хора, които са се осигурявали при нас." 


За повечето от нас осигурителната вноска е един от най-големите месечни разходи. Много от хората не знаят дори в кое дружество са, тъй като преди години или са избрали, или са били служебно разпределени и въпреки задължението за ежегодна справка по пощата, много от писмата се губят или отиват на стари адреси. Полагането на малко усилия и изборът на фонд обаче са едно от важните решения, които могат да повлияят чувствително на стандарта ни на живот след години, когато сме в пенсионна възраст и другите ни доходи са значително по-малко. 

Ще се повишат ли пенсиите с допълнителното пенсионно осигуряване и каква е разликата между професионален и универсален пенсионен фонд - това попитахме Пламен Георгиев, началник отдел ''Пенсии'' в териториалното поделение на НОИ във Видин. 

"За периодите, през които лицата са осигурявани в универсален осигурителен фонд, индивидуалният им коефициент при определяне на размера на пенсията се намалява на базата на съотношение между размерите на осигурителните вноски за универсален осигурителен фонд и за фонд "Пенсии". Това води до изплащане на пенсия от държавното обществено осигуряване в непълен размер. Не може да се каже предварително каква ще бъде сумата, която ще получава лицето, ако прехвърли средства от частен осигурителен фонд към държавното обществено осигуряване. Това е изцяло въпрос на личен избор" - уточни Пламен Георгиев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05