Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвени ли сме за първия сняг

Снимка: Жоро Александров
Първият сняг дойде в Северозапада, не че е нормално да вали през зимата, но понякога сме изненадани и неподготвени именно за него. Готови ли са общините за зимата, кой чисти снега този сезон и очакват ли се изненади?
Опитахме се да направим обзор на обстановката в трите области Видин, Враца и Монтана.

В планинската община Чупрене се радват на малкото сняг, който тази зима не им създаде особени затруднения с почистването на населените места. През последното денонощие там паднаха около 15 см снежна покривка. Общината е добре почистена, нормални са доставките на хляб и хранителни продукти, увери по телефона кметът Ваньо Костин. В Чупрене снегопочистването се извършва от общинска фирма:

"Общината сама се справя, имаме си техника- един багер, три трактора и един камион. Това, което получаваме от държавата субсидия е около 30 000 лв. Всяка година имаме около 300 тона пясък, 3 тона сол, винаги са ни стигали назад в годините"


Кула осъмна също заснежена, но това не е създало проблеми на службите, които се занимават с поддръжката, не са получавани сигнали от дежурните общински служители за проблеми с водоподаването и електроподаването и по селата. В общината почистването на снега се извършва със селскостопанска техника по сключени договори с местните земеделски производители, обясни кметът на Кула Владимир Владимиров. Желанието на общинското ръководство е някой ден да се сдобие с модерна техника.

"Стара е техниката, но е достатъчна на брой. Покрити са всички отсечки на общинските пътища. При нормален снеговалеж могат да бъдат почистени бързо. С инертни материали се снабдихме още в началото на сезона, с пясък и сол. Това е първото използване за опесъчаване, така че, ще стигнат", каза Владимиров.

В Брегово също всичко е под контрол, пътищата в общината са добре почистени.

"Нощес валя, но това не попречи на снегопочистването. Успяхме да почистим четвъртокласната пътна мрежа, до училищата, детските градини и до гробищните паркове, навсякъде е проходимо. Фирмата, която спечели обществената поръчка за снегопочистването е видинска, която си е наела подизпълнители от съответните кметства. Така са обхванати всички пътища от линията Калина-Тияновци-Делейна-Косово. Бюджетът за почистване е леко завишен тази година с 8000 лв. Общата стойност на поръчката е за 68 000 лв", обясни общинският кмет Милчо Лалов.

Закъснялата зима и малкото количество снеговалеж може би са причина за доброто справяне със снега в Белоградчик. От общинската управа увериха Иванка Петрова, че не са били изненадани от зимата. Притеснителното е, какво ще стане, ако падне повече сняг, както миналата година. Безпокойството на общината идва от липсата на аварийни групи. Това каза заместник кметът на Община Белоградчик Антон Трифонов.

"От миналата година вече няма аварийци, по-рано имахме по 30-40, по селата, които ги ползвахме основно за почистване на тротоарите. В момента разполагаме само с 9 души по програми, които основно почистват пътищата, откъдето минават учениците. С техниката също имаме сключен договор, 5 почистващи трактори с дъски, които покриват цялата община. Имаме и комбинирани, пясъкоразпръсквачи. Ако се наложи, в готовност сме на 100%"  

Поглед към Монтанско - Още в края на миналата година Община Монтана закупи нов модерен трактор, а машината ще се използва за снегопочистване. Това струваше на общинския бюджет около 203 000 лева. От 80 до 120 000 лева ще струва зимното почистване в Община Монтана.

В Община Бойчиновци, попитахме кмета Светлин Сретениев как се справят със снегопочистването и кой е ангажиран с тази дейност.

"Снежна община, но почистена. За общинските пътища ангажирахме местна фирма, а в отделните села се грижат земеделските производители. Няма прекъсване на учебния процес, снабдени с гориво са и другите институции", обясни кметът. По думите му, миналата седмица е извършена проверка в училищата за установяване броя на отсъстващите. Засега, процентът на учениците извън класните стаи е нормален, а грипът се бави.

СнимкаСнежната покривка на територията на Община Враца стигна до 20 см., като най-голяма е в селата Паволче, Челопек, Бели извор, Девене. Пътните артерии на територията на Община Враца са проходими при зимни условия, съобщиха от общинския пресцентър. Във всички населени места има ел. захранване и водоснабдяване. Извършват се нормално основните дейности по снабдяване на населението с хранителни и други основни стоки. Общинското предприятие разполага на склад с около 500 тона сол. От общината отчитат като трудност при чистенето неправилно паркираните автомобили. Съвместно със служители на Районно полицейско управление са репатрирани моторни-превозни средства, затрудняващи движението на снегорините.
Снегът във Враца тази година закъсня с около месец, но въпреки това първата му поява не изненада общинското предприятие БКС и работниците й. Вярно е, че миналата година по същото време градът беше засипан с 60-сантиметрова бяла пелена, но още толкова вярно е, че сега не се чака снегът да натрупа и после да го чистим.

"Сравнително добре почистени са улиците в града, и стръмните участъци дори... Може да се желае още в пешеходната зона в центъра е почистено, и на главните артерии, но малките улици на крайните квартали не съвсем...", казаха врачани.

В началото на седмицата Враца се събуди като най-снежният град в България със средна дебелина на покривката 8 см. На онези, които се присмиват на малкото сантиметри, ще кажем, че в Англия, когато има снежна покривка от 10 см, обявяват кризисно положение. Така че във Враца, май са ги стигнали англичаните. Жалко, че те искат да напуснат ЕС, но това е друга тема...

Всичко за снежната обстановка в Северозапада може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00