Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подготвени ли сме за първия сняг

Снимка: Жоро Александров
Първият сняг дойде в Северозапада, не че е нормално да вали през зимата, но понякога сме изненадани и неподготвени именно за него. Готови ли са общините за зимата, кой чисти снега този сезон и очакват ли се изненади?
Опитахме се да направим обзор на обстановката в трите области Видин, Враца и Монтана.

В планинската община Чупрене се радват на малкото сняг, който тази зима не им създаде особени затруднения с почистването на населените места. През последното денонощие там паднаха около 15 см снежна покривка. Общината е добре почистена, нормални са доставките на хляб и хранителни продукти, увери по телефона кметът Ваньо Костин. В Чупрене снегопочистването се извършва от общинска фирма:

"Общината сама се справя, имаме си техника- един багер, три трактора и един камион. Това, което получаваме от държавата субсидия е около 30 000 лв. Всяка година имаме около 300 тона пясък, 3 тона сол, винаги са ни стигали назад в годините"


Кула осъмна също заснежена, но това не е създало проблеми на службите, които се занимават с поддръжката, не са получавани сигнали от дежурните общински служители за проблеми с водоподаването и електроподаването и по селата. В общината почистването на снега се извършва със селскостопанска техника по сключени договори с местните земеделски производители, обясни кметът на Кула Владимир Владимиров. Желанието на общинското ръководство е някой ден да се сдобие с модерна техника.

"Стара е техниката, но е достатъчна на брой. Покрити са всички отсечки на общинските пътища. При нормален снеговалеж могат да бъдат почистени бързо. С инертни материали се снабдихме още в началото на сезона, с пясък и сол. Това е първото използване за опесъчаване, така че, ще стигнат", каза Владимиров.

В Брегово също всичко е под контрол, пътищата в общината са добре почистени.

"Нощес валя, но това не попречи на снегопочистването. Успяхме да почистим четвъртокласната пътна мрежа, до училищата, детските градини и до гробищните паркове, навсякъде е проходимо. Фирмата, която спечели обществената поръчка за снегопочистването е видинска, която си е наела подизпълнители от съответните кметства. Така са обхванати всички пътища от линията Калина-Тияновци-Делейна-Косово. Бюджетът за почистване е леко завишен тази година с 8000 лв. Общата стойност на поръчката е за 68 000 лв", обясни общинският кмет Милчо Лалов.

Закъснялата зима и малкото количество снеговалеж може би са причина за доброто справяне със снега в Белоградчик. От общинската управа увериха Иванка Петрова, че не са били изненадани от зимата. Притеснителното е, какво ще стане, ако падне повече сняг, както миналата година. Безпокойството на общината идва от липсата на аварийни групи. Това каза заместник кметът на Община Белоградчик Антон Трифонов.

"От миналата година вече няма аварийци, по-рано имахме по 30-40, по селата, които ги ползвахме основно за почистване на тротоарите. В момента разполагаме само с 9 души по програми, които основно почистват пътищата, откъдето минават учениците. С техниката също имаме сключен договор, 5 почистващи трактори с дъски, които покриват цялата община. Имаме и комбинирани, пясъкоразпръсквачи. Ако се наложи, в готовност сме на 100%"  

Поглед към Монтанско - Още в края на миналата година Община Монтана закупи нов модерен трактор, а машината ще се използва за снегопочистване. Това струваше на общинския бюджет около 203 000 лева. От 80 до 120 000 лева ще струва зимното почистване в Община Монтана.

В Община Бойчиновци, попитахме кмета Светлин Сретениев как се справят със снегопочистването и кой е ангажиран с тази дейност.

"Снежна община, но почистена. За общинските пътища ангажирахме местна фирма, а в отделните села се грижат земеделските производители. Няма прекъсване на учебния процес, снабдени с гориво са и другите институции", обясни кметът. По думите му, миналата седмица е извършена проверка в училищата за установяване броя на отсъстващите. Засега, процентът на учениците извън класните стаи е нормален, а грипът се бави.

СнимкаСнежната покривка на територията на Община Враца стигна до 20 см., като най-голяма е в селата Паволче, Челопек, Бели извор, Девене. Пътните артерии на територията на Община Враца са проходими при зимни условия, съобщиха от общинския пресцентър. Във всички населени места има ел. захранване и водоснабдяване. Извършват се нормално основните дейности по снабдяване на населението с хранителни и други основни стоки. Общинското предприятие разполага на склад с около 500 тона сол. От общината отчитат като трудност при чистенето неправилно паркираните автомобили. Съвместно със служители на Районно полицейско управление са репатрирани моторни-превозни средства, затрудняващи движението на снегорините.
Снегът във Враца тази година закъсня с около месец, но въпреки това първата му поява не изненада общинското предприятие БКС и работниците й. Вярно е, че миналата година по същото време градът беше засипан с 60-сантиметрова бяла пелена, но още толкова вярно е, че сега не се чака снегът да натрупа и после да го чистим.

"Сравнително добре почистени са улиците в града, и стръмните участъци дори... Може да се желае още в пешеходната зона в центъра е почистено, и на главните артерии, но малките улици на крайните квартали не съвсем...", казаха врачани.

В началото на седмицата Враца се събуди като най-снежният град в България със средна дебелина на покривката 8 см. На онези, които се присмиват на малкото сантиметри, ще кажем, че в Англия, когато има снежна покривка от 10 см, обявяват кризисно положение. Така че във Враца, май са ги стигнали англичаните. Жалко, че те искат да напуснат ЕС, но това е друга тема...

Всичко за снежната обстановка в Северозапада може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45